SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-07-2021 14:13   Güncelleme : 12-07-2021 14:13

"100 Günde Yeni Bir Aşı Hazırlayabiliriz''

Prof. Özlem Türeci, mRNA aşısını yeni alttürlere karşı etkili olmasını sağlamının yolunun basit olduğunu söyledi.

BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, gerekirse 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayan kanıtlanmış bir süreçleri olduğunu söyledi.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Fransız “Les Echos” dergisine verdikleri demeçte, Hindistan’da ortaya çıkan Delta alttürünün baskın alttür olmaya başlaması üzerine mRNA aşısını yeni alttürlere karşı etkili olmasını sağlamının yolunun basit olduğunu söyledi.

Türeci, “Yol basit, orijinal virüsün Spike proteininin genetik kodunu aşımızdaki yeni varyantınkiyle değiştirmeye dayanıyor" dedi.

Şahin, BioNTech aşısının yeni alttürlere karşı yeni bir versiyonunun da ağustos ayında klinik denemelerine başlanacağını bildirdi ve aşının böylece, Delta’ya karşı daha etkili olmasının sağlanabileceğini kaydetti. Şahin, “Gerçekten ihtiyaç duyulursa 100 günde yeni bir aşı elde edebiliriz” diye konuştu.

Prof. Türeci de hâlihazırda Delta alttürü gibi suşların ortaya çıkmasıyla üçüncü bir doz aşının yapılmasının muhtemelen gerekli olabileceğini belirtti. Türeci, “Spike proteinindeki belirli antikor bağlama bölgeleri mutasyona uğruyor. Klinik deneylerimiz, yüksek sayıda antikorla bağışıklık sisteminin güçlendirildiği ve dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağladığı için üçüncü dozun büyük olasılıkla yararlı olacağını gösterdi" dedi. 

Türeci, ikinci ve üçüncü doz arasındaki süreye karar vermenin her ülkenin kendi makamlarına ait olduğunu bildirdi.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, BioNTech aşısı, iki doz yapılmasından iki hafta Delta alttürünün semptomatik formlarına karşı yüzde 89 civarında etkili oluyor.

Uğur Şahin, BioNTech aşısının işleyişini şöyle anlattı: 

“Aşımız iki katmanlı koruma sağlıyor. Birincisi, virüse bağlanan ve hücrelerimize girmesini engelleyen antikorları nötralize ederek sağlanıyor. Bu tabaka enfeksiyonu önlemede çok önemlidir. İkinci katman, çok gelişmiş bir koruyucu katman olan T hücreleri tarafından sağlanıyor. Virüs hücrelere girmeyi ve bir enfeksiyona neden olmayı başarırsa, çeşitli T hücreleri, hastalığın ciddi vakalarını önlemek için yayılmasını durduruyor ve enfekte olmuş hücreleri öldürüyor.” 

Kaynak: Ajans Bizim