SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 21-06-2022 15:50

17 Kuyumcuya "Rekabeti Bozmak"tan Ceza

Haklarında 85 liradan 78 bin liraya kadar değişen idari para cezası uygulanan kuyumcuların 60 gün içinde mahkemeye itiraz hakları bulunuyor.

17 Kuyumcuya

Tekirdağ'ın Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerinde faaliyet gösteren 17 kuyumcuya "rekabeti bozmaktan" para cezası verildi. 

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesindeki kuyumcular fiyat birlikteliği uygulandığı, Çerkezköy Kuyumcular Derneği çatısı altında fiyat tespiti yapıldığı, altın fiyatlarının İstanbul Kapalı Çarşı fiyatlarına endekslendiği yönündeki haberler ve gelen şikayetler kapsamında inceleme başlatıldı. 

İnceleme sonunda hazırlanan raporda, "Soruşturma yürütülen 17 teşebbüs hakkında, Çerkezköy ve Kapaklı ilçeleri kuyumculuk pazarında fiyat tespitine yönelik anlaşmaya taraf olmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerinden idari para cezası verilmesi gerektiği; ayrıca, teşebbüslerin ortak kullandıkları program ve benzeri vasıtalarla fiyat belirlemeleri ile komisyon oranlarına ve çalışma saatlerine birlikte karar vermeleri şeklinde ortaya çıkan ihlale konu davranışlarını sonlandırması gerektiği" ifade edildi. 

Kurul, alınan savunmalar ve incelemeler sonunda, "Tekirdağ ili Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerinde faaliyet gösteren kuyumcuların aralarında anlaşarak altın alış ve satış fiyatlarını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri" sonucuna vardı. 

Bu kapsamda 17 kuyumcu hakkında, 85 liradan 78 bin liraya kadar değişen idari para cezaları verildi. 

Verilen cezaya, tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. 

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesi, "Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır" kuralını getiriyor. 

Kanundaki düzenleme kapsamında, yasağa uymayanlar hakkında, yıllık gayri safi gelirlerine göre çeşitli para cezaları öngörülüyor. 

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ