SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 17-12-2021 16:50   Güncelleme : 17-12-2021 16:50

22 Kişi Hayatını Kaybetti!

İstanbul’da sahte alkolden zehirlenen 46 kişiden 22’si hayatını kaybetti.

22 Kişi Hayatını Kaybetti!

Valilik, 16’sı hayati tehlike altında 21 kişinin tedavilerinin sürdüğünü, 3 şahsın ise taburcu edildiğini açıkladı.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, kentte meydana gelen "Sahte alkol zehirlenmesi" olaylarının önlenmesi amacıyla İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan tespitlerde, 46 şahsın “Sahte alkol zehirlenmesi” şüphesiyle hastanelere başvurduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Açıklamada, 11’i yabancı uyruklu 22 şahsın hayatını kaybettiği, 5’i yabancı 16 şahsın hayati tehlike kaydıyla tedavilerinin sürdüğü, 5 şahsın hayati tehlikesinin olmadığı, 3 şahsın ise taburcu edildiğinin tespit edildiği vurgulandı. 

Sürdürülen kontrol ve denetim faaliyetlerinde yakalanan 12 şüpheli şahıstan 4’ünün tutuklandığı, 2 şüpheli hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulandığı ifade edilen açıklamada, “Ayrıca 16 Kasım-16 Aralık 2021 tarihleri arasında ilimizde alkol kaçakçılığının önlenmesiyle ilgili olarak 56 operasyon gerçekleştirilmiştir. Bu operasyonlarda haklarında işlem yapılan 78 şüphelinin 14’ü tutuklanmış, 17 şüpheli hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmıştır” denildi.

Yapılan operasyonlarda 32 bin 978 adet dolu halde alkollü içki şişesi, 27 ton 619 litre alkollü içki, sahte alkol imalatında kullanılan çok sayıda damıtma kazanı, hortum, huni, kapaklama makinesi, kapak ısıtıcı makineler, alkolmetre, etiket, kapak ısıtma makinesi ele geçirildiği kaydedilen açıklamada, daha sonra şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde sahte alkol imalatı ve alkol zehirlenmesinin önlenmesi konusunda ilgili kurumlarımızın denetimleri yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Vatandaşlarımızın görme kaybı başta olmak üzere, birçok sağlık sorununa ve can kaybına yol açabilen sahte içkiye yönelik ihbar ve şikayetlerini güvenlik güçlerimize ve ‘174’ Alo Gıda İhbar Hattına bildirmesi önem taşımaktadır.”

Kaynak: Ajans Bizim