SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 25-12-2021 13:10   Güncelleme : 25-12-2021 13:10

3 Günde 3. Göçmen Trajedisi: 16 Ölü

Ege Denizi'nde Yunanistan'ın Paros adası açıklarında 3. göçmen faciası yaşandı.

3 Günde 3. Göçmen Trajedisi: 16 Ölü

Yunan sahil güvenliği,  benzer bir olayın 11 can daha almasından birkaç saat sonra, ada açıklarında göçmenleri taşıyan bir teknenin alabora olması sonucu en az 16 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin kurtarıldığını bildirdi.  Türkiye'den İtalya'ya gittiği tahmin edilen teknede 80 civarında düzensiz göçmen olduğu sanılıyor.

Son trajedi  Çarşamba gününden bu yana 3 kaza oldu.  

Atina Haber Ajansı'na göre, Sahil Güvenlik Cuma günü geç saatlerde 3 kadın ve bir bebeğe ait olmak üzere 16 ceset buldu ve Paros adası yakınlarında devrilerek batan bir tekneden 2'si kadın olmak üzere 63 kişiyi kurtardı. Kurtarılanlar  güvenli bir şekilde Paros'a nakledildi.

Saatler önce, Yunanistan'ın Antikythera adasının kuzeyindeki bir adacıkta karaya oturan bir tekneden 11 ceset çıkarılmıştı. Çarşamba günü ise  göçmenleri taşıyan bir bot Folegandros adası açıklarında alabora olmuş ve en az 3 kişi ölmüştü.  

Bu arada Denizcilik Bakanı Giannis Plakiotakis yaptığı açıklamada, Türkiye'yi kaçakçıların kontrolsüzce hareket etmesine izin vermekle suçladı ve hükümeti, uluslararası toplumu seferber etmeye çağırdı.

Kaynak: Ajans Bizim