AFET
Giriş Tarihi : 23-03-2021 12:08   Güncelleme : 23-03-2021 12:08

30 Bin Kişi Evsiz Kaldı!

Bangladeş’te Arakanlı mültecilerin yaşadığı kampta yangın çıktı! 9 bin 600 ev küle döndü, 30 binden fazla kişi evsiz kaldı.

30 Bin Kişi Evsiz Kaldı!

Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrinde Arakanlı Müslümanların yaşadığı Ukiya Kampı’nın E-8 numaralı bloğunda çıkan yangında binlerce kişi evsiz kaldı. Yangın 8 saat sonra güçlükle kontrol altına alınabildi.

Yangını söndürmek için Cox’s Bazar’ın çevre illerinden gelen itfaiye desteğinin yanı sıra, ordu mensupların da yardımıyla zorbela söndürüldü. Şiddetli esen rüzgarın ise yangının kontrol altına alınmasını zorlaştırdığı gelen bilgiler arasında. Bangladeş Mülteci Yardımı ve Geri Dönüş İşlemleri Komiser Yardımcısı Samsuddauja Nayan bir açıklama yaparak, 9 bin 600 evin yandığını dile getirdi. Samsuddauja Nayan şu bilgileri aktardı: “Bugün öğle saatlerinde çıkan yangın akşam 10.00 civarında kontrol altına alındı. Fakat hala bazı yerlerden ateşin yükseldiğin görüyoruz. İtfaiye ekibimizle beraber diğer ekipler hala çalışmaya devam ediyor. Şimdiye kadar yangında 9 bin 600 evin yandığı söyleyebiliriz."
Ukiya Kaymakamı Nizam Uddin Ahmed ise şunları söyledi: “Aniden meydana gelen bu durumu kontrol etmek hiç de kolay değil. Yaklaşık 30 binden fazla insan bugün evsiz kaldı. Onları başka yerlere taşımaya çalışıyoruz. Ayrıca bunun yanı sıra yemek servisi de yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
Arakanlı Müslümanların liderlerinden Muhammed Abdullah da; “Yangın çok hızlı yayıldığı için insanlar evlerinden hiçbir şey çıkartamadı. Bu insanların bütün birikimleri bugün yangında kül oldu. Açık havada kaldılar. Yarın ne olacağı belli değil. Allah yardımcımız olsun” şeklinde ifadeler kullandı. Öte taraftan konuyla ilgili yetkililer, birkaç kişinin yaraladığını, can kaybı olmadığını belirttiler. Yangının çıkış nedeni ise henüz belirlenemediği bildirildi.