TARIM
Giriş Tarihi : 11-06-2021 10:59   Güncelleme : 11-06-2021 10:59

4,77 Milyon Hektar Toplulaştırıldı

Tarım'da, toplulaştırmaya uygun 14,3 milyon hektar alandan yaklaşık 4,77 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmalarının tescili yılsonu itibariyle tamamlandı

4,77 Milyon Hektar Toplulaştırıldı

Toplulaştırmaya uygun 14,3 milyon hektar alandan yaklaşık 4,77 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmalarının tescili yılsonu itibariyle tamamlandı. Kalan kesimlerde toplulaştırma çalışmalarının devam ettiği bildirildi. 

Mevcut tarım topraklarından daha fazla verim alınmasını sağlamak amacıyla yürütülen dağınık, çok parçalı, tarımsal altyapısı eksik olan parsellerin arazi toplulaştırma çalışmalarıyla yeniden düzenlenmesi, kullanılmayan alanların tarıma kazandırılması amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor.

2018 yılından itibaren toplulaştırma çalışmalarını yürütmekle yetkili kılınan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 Milyon hektar alanda çalışmalarını sürdürüyor. 2020 yılı sonu itibari ile yaklaşık 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tescili tamamlandı, kalan alanlarda ise toplulaştırma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlandığı, diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetlerinin de yüzde 90 oranında azaldığı kaydedildi. Arazi toplulaştırması ile parsellerin büyüdüğü, tarım teknikleri, sulama metotlarının uygulanmasının kolaylaştığına dikkat çekilerek, parsel sayısının azalıp, parsel büyüklüğünün ise arttığı belirtildi. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafelerin toplulaştırma ile azaltılarak, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıpların da azaldığı, yakıt tasarrufunun sağlanıp, zirai mücadele ve gübrelemenin kolaylaştığı belirtildi, ‘’Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır’’ denildi.

Toplulaştırma projesi 

Geçtiğimiz yıl 19 bin 242 hektar arazinin toplulaştırıldığı Sivas’ta Gazibey Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesiyle ilgili imzalar DSİ Genel Müdürlüğünde atıldı. Proje kapsamında, Sivas’ın Şarkışla ilçesi Baltalar Burnukara, Çekem Gücük, Harun, Polatpaşa köyleri; Sivas merkez Çongar Gazibey, Güney, Hanlı, Karalar, Sırıklı köylerine ait 12 bin hektar alanda toplulaştırma faaliyetleri yürütülecek. 16 milyon 559 bin lira sözleşme bedeli ile imzalanan proje ile bütünleşik ve sürdürülebilir bir su ve toprak yönetimi anlayışıyla maksimum faydayı sağlanması hedeflendi. İmza töreninde bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘’Ülkemizin 2023 hedeflerine paralel olarak öncelikle ekonomik olarak sulanabilen 8,5 milyon hektar alanda modern sulama projeleriyle birlikte ve eş zamanlı olarak arazi toplulaştırma projelerini de hayata geçirmeyi hedefliyoruz’’ dedi.

Dünya nüfusunun hızla artmasına rağmen tarım yapılabilecek alanları artırma imkânının bulunduğuna vurgu yapan Yıldız, bu sebeple sınırlı sayılabilecek mevcut tarım topraklarından daha fazla verim alınmasını sağlayacak yol ve yöntemlerin bulunması gerektiğine dikkat çekti. Yıldız, bu yöntemlerden birisinin ve en önemlisinin de dağınık, çok parçalı, tarımsal altyapısı eksik olan parsellerin arazi toplulaştırma çalışmalarıyla yeniden düzenlenmesi ve kullanılmayan alanların tarıma kazandırılması olduğunu bildirdi. 

Kaynak: Ajans Bizim