ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 29-12-2021 12:47   Güncelleme : 29-12-2021 12:47

5 ''DEAŞ Şüphelisi'' Yakalandı

Ankara'da ''DEAŞ şüphelisi'' olduğu belirtilen ikisi yabancı uyruklu 5 kişi yakalandı.

5 ''DEAŞ Şüphelisi'' Yakalandı

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, ''DEAŞ (IŞİD) terör örgütünün yaklaşan yılbaşı nedeniyle eylem arayışlarının arttığı bilgisi''nin alınması üzerine çalışma başlatıldı. Açıklamada şunlara yer verildi:

''DEAŞ terör örgütü mensupları ile irtibat halinde olan veya geçmişte çatışma bölgelerinde DEAŞ terör örgütü adına faaliyet gösteren şahısların tespitine yönelik çalışmalar derinleştirilmiş, İstihbarat ve TEM Şube Müdürlükleri görevlilerinden oluşan ekip tarafından teknik analiz çalışmalarına başlanmıştır.

​Çalışmalar esnasında örgüt içerisinde faaliyet gösteren ve çatışma bölgelerindeki terör örgütü mensuplarına maddi yardım sağladıkları bilgilerine ulaşılan şahıslarla ilgili soruşturmaya başlanmak üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordine kurulmuştur. Açılan soruşturma kapsamında; terör örgütü mensuplarının bulunduğu sosyal medya platformları ve internet kanallarındaki paylaşılan videolar da incelemeye alınmıştır.

 Soruşturma kapsamında yapılan teknik değerlendirme ve internet analizleri sonucunda 3'ü Türk vatandaşı, 2'si yabancı uyruklu toplam 5şüpheliyle ilgili operasyon kararı alınmıştır. 28/12/2021 günü Ankara TEM Şube Müdürlüğünce il genelinde gerçekleştirilen eşzamanlı operasyon neticesinde 5 şüpheli yakalanmıştır.''

Kaynak: Ajans Bizim