SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-09-2021 17:40   Güncelleme : 02-09-2021 17:40

55 Milyon İnsan Bunamadan Muzdarip

Dünya Sağlık Örgütü, bunamanın dünyada artmakta olduğunu ve 2050 yılında bunayanların sayısının 139 milyona çıkacağını bildirdi.

55 Milyon İnsan Bunamadan Muzdarip

Düşünme yetisi ve hafızanın zayıflaması olarak tanımlanan bunama vakalarının bütün dünyada artmakta olduğu, ancak çok az ülkenin bununla ilgili bir mücadele planı bulunduğu açıklandı. 

Dünya Sağlık Örgütünün hazırladığı bir rapora göre, en sık rastlanan sebebi Alzheimer hastalığı olan bunama (demans), dünyada 55 milyondan fazla insanı etkiliyor. Bu sayının, nüfusun yaşlanması nedeniyle 2030’a kadar 78 milyona, 2050 yılına kadar da 139 milyona çıkması bekleniyor. 

Günlük faaliyetleri yerine getirmede bozulmaların meydana geldiği bunama, 65 yaşından büyük insanların yaklaşık yüzde 90’ını etkileyebiliyor. Ancak bunama, yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değil…

Araştırmalar, tedavisi olmasa da vakaların yaklaşık yüzde 40’nın önlenebilir yada geciktirilebilir olduğunu gösteriyor. Bunun için de düzenli egzersiz yapmak, sigara içmemek, aşırı alkol kullanmaktan kaçınmak, sağlıklı beslenmek, kilo ve tansiyon, kolesterol ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmek gerekiyor.

Diğer risk faktörleri de depresyon, düşük eğitim, düzeyi, sosyal izolasyon ve bilişsel hareketsizlik olarak gösteriliyor.

DSÖ Ruh Sağlığı ve Madde Kullanımı Departmanı sorumlusu Dr. Katrin Seeher, yaptığı basın toplantısında, DSÖ üyesi ülkelerin dörtte birinin (yüzde 26) bunamaya karşı mücadele planına sahip olduğunu söyledi. Bunamayla mücadele planı olan ülkelerin yarısı Avrupa kıtasında bulunuyor.

Bazı ülkelerin mücadele planlarının süresinin dolmakta olduğunu yada sona erdiğini belirten Dr. Seeher, özellikle gelişmekte olan ülkelerde “gerçekçi olmak ve bunamanın diğer birçok halk sağlığı sorunuyla yarış halinde olduğunu görmek” gerektiğini kabullendi.

DSÖ ayrıca, dezavantajlı durumda bulunan ülkeleri bunama sorununu bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili halk sağlığı politikalarına veya yaşlılık politikası stratejilerine dahil etmeye teşvik ediyor.

Bunayan insanların yaklaşık yüzde 60’ı düşük ya da orta gelirli ülkelerde yaşıyor. 

DSÖ’nün raporuna göre, dünya ölçeğinde bunamaya bağlı harcamalar 2019’da 1,3 trilyon dolar tutuyordu. Bu maliyetin, 2030 yılında 2,8 trilyon dolara çıkması bekleniyor. 

Kaynak: Ajans Bizim