HAVA
Giriş Tarihi : 11-06-2021 11:24   Güncelleme : 11-06-2021 11:24

6 Köyün Tamamı Nefessiz Kaldı

Taş ocakları ve fabrikalar 6 köyü tamamen nefessiz bıraktı.

6 Köyün Tamamı Nefessiz Kaldı

Samsun'un Kavak ilçesinde faaliyet gösteren taş ocakları ve çimento fabrikası yüzünden, ilçeye bağlı 6 köyde vatandaşlar perişan durumda. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, "Taş ocakları ve çimento fabrikası , Kavak halkına yaşam hakkı tanımıyor" dedi 

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), yüzölçümünün yaklaşık yüzde 3’ü taş ocakları ve yüzde 15’i maden arama sahası ile kaplı bulunan Kavak ilçesinde taş ocağı ve maden arama sahalarındaki çevre felaketini, yerinde tespit ederek, yetkililere çağrıda bulundu. Özdağ, "Taş ocakları ve çimento fabrikası Kavak halkına yaşam hakkı tanımıyor. Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesini, Kavak’ın eşsiz doğasına ve halkına sahip çıkmaya çağırıyoruz" dedi.

Kavak'taki çevre sorunlarını incelemek üzere bölgede çalışmalarda bulunan SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ ve beraberindekiler, Bekdemir Dağının eteklerinde faaliyet gösteren 5 taş ocağının bulunduğu Çirişli, Emirli, Ilıca, Karapınar, Bekdemir ve Köselli Mahallelerinde halkın sorunlarını dinledi. Taş ocaklarının  ve maden sahalarının  ormanlık alanlarda, ekili-dikili arazilerin ortasında, hatta yerleşim yerlerinin içlerinde yer aldığını ifade eden Özdağ, şunları kaydettei:

"Çirişli, Emirli, Ilıca, Karapınar'da neredeyse 2 dakikada bir kamyon geçişi olduğuna ve her yerin toz toprak içerisinde kaldığına, nefes almanın bile zor olduğuna bizler de şahit olduk. Karapınar mevkiinde besicilik ve çiftçilik yapamaya çalışan bir mahale sakini, İstanbul’dan kaçarak köylerine döndüklerini ancak şu an kapılarının bile önüne çıkamadıklarını, pencere açamadıklarını ifade etti. Bekdemir Mahallesi Dağardı Mevki’nde Samsun Büyüksehir Belediyesi’nin halkın itirazlarına rağmen usulsüzlükler içerisinde kurduğu ve hızla faaliyete açtığı taş ocağının mağdurları, seslerinin büyükşehir belediyesinde hala yankı bulmamasından, Kavak Belediye Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’nın sorunları ile ilgilenmemesinden şikayetçiler."  

'Hizmet alamazsınız' tehdidi

Köylülerin ulaşım sağladıkları yolun şantiye yolu olarak kullanıldığını, yol yapım çalışmaları esnasında arazilerin izinsiz ihlal edildiğini, ekili-dikili alanlara ve meyve ağaçlarına zarar verildiğini aktardıklarını ifade eden Özdağ, "Taş ocağı faaliyetinin bir an önce durdurulmasını isteyen Bekdemir sakinleri, buradaki çalışmalar esnasında dinamit patlatıldığını ve bu patlamaların hiçbir güvenlik önlemi alınmadan vatandaşın canını tehlikeye atarak gerçekleştirildiğini belirtiyorlar. Ayrıca taş ocağına karşı çıkan mahalle sakinleri, taş ocağında çalışan personel tarafından 'Belediyeden hizmet alamazsınız' şeklinde tehdit edildiklerini, bahçesi ile ilgilenen vatandaşa da “neden uğraşıyorsun, nasıl olsa oraları da kamulaştıracağız' denildiğini ifade ettiler" diye konuştu.

Bekdemir çevresindeki yol yapım faaliyetleri sırasında, yüz yıllık meşe ve kayın ağaçlarının kesilerek ormanlık alan içerisinden yol açıldığını tespit ettiklerini de belirten Mehmet Özdağ, " Sakinlerinden bir kısmı tarım ve hayvancılık yapmak için Samsun’dan köylerine geri döndüklerini ancak mevcut şartlarda bunun artık imkansız olduğunu belirttiler'' dedi. 

Çimento fabrikasının kurulu bulunduğu Köselli’ye bağlı Marsullu ve Şabanlı Mahallesi'nde ise durumun çok daha içler acısı olduğunu dile getiren Mehmet Özdağ, "Köylülerin neredeyse evlerinin bahçesine konuşlanan çimento fabrikasının bacasından çıkan tozlardan, taş ocaklarının tozlarından, ürün kalitesinin ve rekoltelerinin düştüğünü, lezzetiyle bilinen fasülye ve mısırlarının kalitesinin artık eskisi gibi olmadığını dile getirdiğini'' anlattı. 

Vali ve Başkana 

Karapınar mevkiinde ise yeni bir kalker ocağı ve kırma eleme tesisinin ÇED sürecinin devam ettiğini kaydeden Mehmet Özdağ, şunları söyledi:

"Yöre halkı bu yeni taş ocağının ise Köseli Mahallesi, Şabanlı, Marsullu, Çuvacullu ve Germiyan Mahallerinin, SASKİ tarafından tescillenmiş içme suyu kaynağını kurutmasından endişeliler. Çünkü mevcut taş ocaklarının mevcut su kaynaklarını kuruttuğunu yaşayarak öğrenmiş durumdalar. Yüzlerce yıllık geçmişleri, kültürleri, hatıraları ve yaşam alanları yok edilmeye çalışılan yöre sakinleri ÇED süreci devam eden 5 proje daha olmasınından dolayı da gergin ve öfkeliler. Kavak halkının kendi yurtlarında, sağlıklı bir çevrede huzur içerisinde yaşama hakkına saygı duyuyoruz ve onların yanında olacağız. Samsun Valiliğini, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meclis üyelerini, Kavak Belediye Başkanı ve Meclis üyelerini Kavak’ın eşsiz doğasına ve halkına sahip çıkmaya çağırıyoruz'' 

Kaynak: Ajans Bizim