SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 14-12-2021 15:45   Güncelleme : 14-12-2021 15:45

7,3'lik Deprem ve Tsunami Uyarısı

Endonezya'nın Flores Adası açıklarında 7,3 büyüklüğünde bir denizaltı depremi meydana geldi ve bölgede yaşayanlar tsunami konusunda uyarıldı.

 7,3'lik Deprem ve Tsunami Uyarısı

Fox News'de yer alan habere göre, ABD Jeolojik Araştırması'na göre, deprem denizin 18,5 kilometre altında meydana geldiğini ve 7,3 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.  Depremin merkez üssü, Doğu Nusa Tenggara eyaletindeki adanın en büyük ikinci yerleşim birimi olan  85 bin nüfuslu Maumere'nin 112 kilometre kuzeyinde yer alıyor. 

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi de depremin büyüklüğünü 7,7 olarak açıkladı. 

Ulusal Afet Azaltma Ajansı sözcüsü Abdul Muhari, bölgedeki sakinlerin depremi güçlü bir şekilde hissettiğini söyledi. Muhari, "Henüz bir hasar bilgisi yok. Ancak hızlı müdahale ekibi bilgi toplamak için çalışıyor" dedi.

TV görüntülerine depremin etkisiyle sallanan binalardan kaçan insanlar görünüyor.

Tsunami uyarıları

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Endonezya'nın doğusundaki depremin tehlikeli tsunami dalgalarına neden olabileceği konusunda uyardı. ABD merkezli uyarı merkezi, tehlikeli tsunami dalgalarının depremin merkez üssüne 1000 km'lik mesafe içindeki kıyılar için mümkün olabileceğini hatırlattı.

Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü (PHIVOLCS), depremden Filipinler'e tsunami tehdidi olmadığına dair bir uyarı gönderdi.

270 milyonluk geniş bir takımada olan Endonezya, Pasifik'i çevreleyen bir yanardağ ve fay hattı olan "Ateş Çemberi" üzerindeki konumu nedeniyle sık sık depremler, volkanik patlamalar ve tsunamilerden etkileniyor.

Son büyük deprem Ocak ayında, Batı Sulawesi eyaletinde en az 105 kişinin ölümüne ve yaklaşık 6 bin 500 kişinin yaralanmasına neden olan 6,2 büyüklüğündeydi.

Kaynak: Ajans Bizim