DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-09-2021 01:06   Güncelleme : 04-09-2021 01:06

AB, Taliban'ı tanımayacak

Avrupa Birliği, Taliban'ı Afganistan'ın yeni hükümeti olarak tanımayacağını söyledi.

AB, Taliban'ı tanımayacak

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell , düzenlediği basın toplantısında, herhangi bir angajmanın katı koşullara tabi olacağını belirtti.  

Borrell, ''Yalnızca Afgan halkını desteklemek için Afganistan'daki yeni hükümetle ilişki kurmamız gerekecek, bu tanıma anlamına gelmez. Bu operasyonel bir angajman''dedi.

Joseph Borrell, 27 ulustan oluşan birliğin, tahliyeleri denetlemek ve Kabil'deki yeni hükümetin güvenlik ve insan hakları konusundaki taahhütlerini yerine getirmesini sağlamak için Kabil'deki ortak bir AB varlığı aracılığıyla Taliban ile temaslarını koordine edeceğini söyledi.

AB yetkilisi, Taliban'ın kapsayıcı, temsili bir hükümet kurması, insani yardıma ücretsiz erişime izin vermesi ve yabancı uyrukluların ve Afganların risk altındaki ülkeyi terk etmesine izin vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Pakistan ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Taliban'ı Afganistan'daki hükümet olarak tanımadığını, ancak iletişim kanallarını açık tutacağını söyledi.

Kaynak: Ajans Bizim