ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 04-04-2022 10:34

Adıyaman Türkiye Ekranlarına Taşındı

Serhan Asker’in hazırlayıp sunduğu, Halk TV ekranlarında yayınlanan reyting rekortmeni kültür sanat programı Görkemli Hatıralar bu hafta Adıyaman’a konuk oldu.

Adıyaman Türkiye Ekranlarına Taşındı

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Kâhta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı ve halk müziği sanatçısı Kâhtalı Mıçı’nın konuk olduğu programda, Adıyaman rüzgârı esti.

Kâhta’dan yapılan canlı yayınla ekranlara gelen programda dünyanın sekizinci harikası sayılan Nemrut Dağı, Kâhta Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü ve Arsemia’nın tarihsel hikâyeleri ekranlara taşınırken, Adıyaman’ın eşsiz tarihi ve doğal güzellikleri bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuldu.

İnsanlarımız Barışın ve Demokrasinin En Güzel Örneklerini Kurdukları Medeniyetle Ortaya Koymuş

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, her kesimle diyalog kurarak Adıyaman’ın tanıtımı için canla başla çalışıyor, ilin tanıtımı noktasında önemli adımlar atıyor. Adıyaman, Milletvekili Tutdere’nin öncülüğünde Halk TV aracılığıyla bir kez daha tüm Türkiye’nin ekranlarına taşındı.

Kâhta’dan, Atatürk Barajı kıyısından canlı yayınla ekranlara gelen programda, Adıyaman’ın görkemli tarihi bir kez daha gözler önüne serildi. Milletvekili Tutdere, “Yüzyıllar öncesinde bu topraklarda yaşayan insanlar barışın, kardeşliğim ve demokrasinin en güzel örneklerini kurdukları medeniyetle ortaya koymuşlar” ifadelerini kullanarak, tüm kesimleri Adıyaman’ı ziyaret etmeye davet etti.

Adıyaman Turizm Noktasında 40 Sene Önce Daha İleri Bir Kentti

Adıyaman’ın tarihi ve doğal güzellerine dikkat çekerek, turizm noktasında gerekli projelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Milletvekili Tutdere, “Kâhta ilçemiz başta olmak üzere Adıyaman’ımız adeta bir açık hava müzesi. Nemrut’undan Palaş’ına Besni Ören Yeri’ne kadar muazzam uygarlık kalıntıları ve tarihi eserleri var. Ancak maalesef böyle bir hazinenin üzerinde kurulu olan kentimiz turizimden hak ettiği payı bugüne kadar maalesef alamadı. 40 yıl önceki turizm vizyonumuzun çok çok gerisinde kaldık. Adıyaman 40 yıl önce turizimde daha ileri bir kentti” dedi.

Adıyaman’ın kültürel yapıları ve tarihi eserlerinin tüm dünya insanlarına tanıtılması ve ilgi odağı haline getirilmesi noktasında gerekli çalışmaların yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunan Milletvekili Tutdere, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum: “Gelin bu tarihi güzellikleri tüm insanlığın görmesine, insanların buraları ziyaret etmesine olanak sağlayacak imkânları yaratın. Nemrut UNESCO tarafından insanlığın ortak mirası kabul edilmiş, burası artık Adıyamanlıları veya Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının değil dünyadaki milyarlaca insanın ortak mirasıdır. Bu ortak mirasın, bu tarihin ve ruhun herkes tarafından görülmesi, gerçekten çok önemli. Bu ortak mirası yaşatacak ve insanların görmesine imkân tanıyacak projeleri bir an önce uygulamaya geçirin” ifadelerini kullandı.

2023 Yılı Adıyaman’ın Yılı Olacak

2023 yılının Adıyaman’ın yılı olacağını ifade eden Milletvekili Tutdere, “2023 yılı Adıyaman’ın yılı olacak. Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız ve önümüzdeki ilk seçimlerde Adıyaman’ın üzerindeki kara bulutları dağıtacak Nemrut’tan doğan güneş bütün Anadolu’yu aydınlatacak, Türkiye’de de Adıyaman’da insanlarımız huzura kavuşacak. Beraber olacağız ve bu zorlukları hep birlikte aşacağız” şeklinde konuştu.

Bilal KaradağBilal Karadağ