YEREL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 17:24   Güncelleme : 28-02-2021 17:45

Adıyaman'a Mahalle Bahçeleri

Adıyaman’ı daha yeşil ve güzel bir şehir haline getirmek için çalışan Adıyaman Belediyesi, şimdide ‘Mahalle Bahçeleri’ projesiyle birçok belediyeye örnek oluyor

Adıyaman'a Mahalle Bahçeleri

Şehrin dört bir yanında sürdürülen ‘Yeşil Adıyaman’ projesi kapsamında çalışmalarını geliştiren Adıyaman Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, şimdide mahallelerde oluşturduğu ‘Mahalle Bahçeleri’ ile vatandaşlarından takdir topluyor.

Kısa süre önce Adıyaman Belediyesi tarafından olası bir depreme karşı mahallerde belirlenen toplanma alanlarında gerçekleştirilen ‘Mahalle Bahçeleri’ çalışmalarını yerinde inceleyerek sorumlulardan bilgi alan Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, amaçlarının belirlenen alanların boş kalmaması ve güzel bir görüntüye sahip olmasını sağlamak olduğunu söyleyerek, “Daha yeşil bir Adıyaman hedefimize kavuşmak için çalışmalarımız devam ediyor. Şehir genelindeki birçok noktada başlattığımız yeni projemiz olan ‘Mahalle Bahçeleri’ ile bu hedefimize daha çabuk kavuşmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda ilk olarak Sümerevler ve Cumhuriyet mahallelerindeki toplanma alanlarına ağaçlarımız dikildi. İnşallah sırasıyla tüm alanlarımıza ağaç dikerek Mahalle Bahçelerimizi oluşturacağız” diye konuştu.

Şehir genelinde sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları kapsamında dikilen ağaç türleri hakkında da bilgi veren Başkan Kılınç, şunları dile getirdi: “Şehrimizin birçok noktasında sürdürdüğümüz ağaç dikme çalışmalarımız kapsamında 28 çeşit ağaç, çalı ve gül topraklarımızla buluşturuldu. Şimdiye dikilen ağaç, çalı ve gül sayısı 30 bine yaklaşırken, bu ağaç türleri içerisinde akçaağaç flamingo, alacalı ligustrum, çınar, çınar yapraklı dut, dişbudak yapraklı akçaağaç, erguvan, ıhlamur, iğde, leylak, mavi servi, oya ağacı, sığla ağacı, süs armudu, süs elması, süs eriği, süs kirazı, şeker akçaağacı, yaprağını döken manolya, yeşil ligustrum, piramit alev, mavi ladin, servi mezarlık ve kara çam diktik. Çalı ve gül olarak da altuni taflan, alev çalısı, nandina, kartopu ve gül diktik.”

Mahalle sakinleri ise uygulamanın çok yerinde olduğunu ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.