YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2022 09:38

Adıyaman'da Ensar-Muhacir Dayanışması

Adıyaman Ensar Muhacir Dayanışma Derneği, mülteci ailelerin çocuklarına eğitim-öğretim vermek suretiyle, Ensar-Muhacir dayanışmasına katkı sağlıyor.

Adıyaman'da Ensar-Muhacir Dayanışması

Adıyaman merkezinde ikamet eden mülteci çocuklarına has eğitim-öğretim çalışmalarında bulunarak Ensar Muhacir dayanışma ve kaynaşmasını sağlayan Adıyaman Ensar Muhacir Dayanışma Derneği, önemli hizmetlere imza atıyor.  

Dernek Başkanı Mehmet Tevfik Aktulum, hizmetleriyle ilgili bilgi vererek; “Geçmişte olduğu gibi globalleşen günümüz dünyasında da dünyanın birçok yerinde ekonomik, sosyal, dini ve içtimai gibi birçok nedenlerden dolayı mülteci meselesi ciddi manada söz konusudur.

Dünyanın neresinde savaş çıkarsa çıksın, komşuları direkt olarak mutlaka etkilenir.

İstesek de istemesek de ülkemize sığınmak zorunda kalan mülteci kardeşlerimiz bizim misafirlerimizdir. İnsani ve İslami boyutta görevlerimizi eda etmenin gereklerine gerektiği gibi riayet etmek mecburiyetindeyiz.

Bizler ister Müslüman olsun ister olmasın, savaş sebebiyle ülkemize sığınanlara kucak açmalıyız. Bağrımıza basmak zorundayız. Dinimizin, kültürümüzün ve örfümüzün gereği bu değil midir?

Özellikle Suriye, 2011 yılında Arap Baharı ile başlayarak devam eden kaos, kargaşa ve çatışma içine girmek mecburiyetinde kaldı. Günümüz dünyasının neredeyse, sanki aşılmaz ve çözülmez duruma dönüşen mülteci meselesi ilimizde de mevcut durumda olduğundan yaklaşık iki yıldan bu yana kurulan Derneğimiz, şiar edindiği hayri hizmetlere devam etmeye, bütün çaba ve imkânlarıyla gayret göstermektedir.

Derneğimiz özelde ilimiz, genelde ülkemize yönelik özellikle Ensar Muhacir dayanışmasını sağlamak için kurulmuştur. Kurulduğu günden beri daha etkin ve verimli şekilde, seviyeli ve düzeyli olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Dernek olarak Muhacir kardeşlerimiz için bütün hayati fonksiyonlarda yardımcı olmak prensibine binaen yola koyulduk. İlimize sığınan ve yerleşen yerli, yabancı gibi hiçbir ayrım yapılmayarak bütün Muhacir kardeşlerimizle, ilimizde mevcut olan Ensar’ın dayanışmasını ve kaynaşmasını sağlamak için özellikle eğitime dayalı hizmetlere ve çalışmalara ağırlık verilmekte, imkânlar nispetinde çalışmalar devam etmektedir.

Derneğin ders programı duruma ve imkâna göre oldukça yoğun ve kapsamlı. Dernek binasında eğitim-öğretim bünyesinde bulunan bazı çalışmalar şu şekildedir:                                                                                                                                        1- Bayanlar için hafta içi her gün 13:00'dan itibaren Türkçe dil dersi.                                       2- Beyler için hafta içi her gün 19:00'dan itibaren Türkçe dil dersi.                                             3- Haftanın her günü 15:00'te başlayan hafızlık eğitimi.                                                       4- Hafta içi her gün 17:00'de başlayan Kur'an-ı Kerim öğrenme ve okuma dersleri.                                                                                                                                      5- Hafta sonu duruma göre ders ve etkinlik çalışmaları yapılmaktadır.

Dernek çalışmaları ve giderleri imece usulü ve tasadduklarla sağlanmaya çalışılmaktadır. Özel olarak bir imkânı mevcut değil.

Gerektiğinde duruma göre bütün STK, kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde olması mümkün.

Bütün halkımızın ziyarette bulunmaları imkân dâhilindedir. Hayırlı çalışmalarda bulunmak isteyen herkesin durum ve imkâna göre dernek çatısı altında bulunabilir.

Dernek olarak ilimize ve ülkemize yararlı olmak, Ensar ve Muhacir birlikteliğini oluşturmak ve entegrasyonu sağlamak için tüm gücümüz ve imkânlarımızla sadece insani değerler ve İslami hassasiyetler düşüncesiyle haftanın her günü çalışıyoruz” dedi.

Bilal KaradağBilal Karadağ