KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 27-11-2020 11:38   Güncelleme : 02-12-2020 14:09

Adıyaman'da Kofi Kültürü Kayboluyor

Adıyaman’da bir zamanlar genç kızların, gelinlerin ve kadınların başına giydiği Kofi’yi, günümüzde neredeyse giyen yok.

Adıyaman'da Kofi Kültürü Kayboluyor

Adıyaman’da özellikle köylü kadınların eskiden başına taktığı, hata bir zamanlar Anadolu’da yaygın olan Kofi kültürü, günümüzde neredeyse kaybolmuş durumda. Daha birkaç yıl öncesine kadar kızlar ergenlik çağına gelince başını Kofi ile kapatır, evlendikten sonra ise Kofi üzerine fes takardı. Öyle ki; Kofi takmamak ayıpsanır, hatta Kofi’siz ne bir düğüne ne de misafirliğe gidilirdi.

Günümüz dünyasında birçok gelenek ve görenekte olduğu gibi, teknolojinin ilerlemesi ve yaşam koşullarının değişmesi ile birlikte, Kofi kültürü de kaybolmak üzeredir. Adıyaman’ın kırsal kesiminde yaşayan birkaç yaşlı kadın dışında artık Kofi takan yok. Hatta günümüzün genç kızlarına Kofi’nin ne olduğu sorulsa, cevap bile veren olamaz.

Kısacası Hayatın her alanında bir değişim fırtınası esip gidiyor. Değişimle birlikte toplumun gelenek ve görenekleri de yok olmaya devam ediyor. Kültür adına ne varsa hepsi unutulmaya yüz tutuyor. Tıpkı Kofi kültürünün unutulduğu, yok olmaya doğru hızla yol aldığı gibi. "Toplumları ayakta tutan öz kültürleridir" deyimini baz alarak yola çıktığımızda, sonumuzun nereye varacağı ise, kocaman bir soru işareti olarak karşımızda duruyor.