ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 22-03-2022 15:40

Adıyaman'da Mülteci Kaynaşması

Adıyaman Ensar-Muhacir Dayanışma Derneği, mülteci ailelerin çocuklarına dernek binasında eğitim vererek, Ensar-Muhacir dayanışma ve kaynaşmasını sağlıyor.

Adıyaman'da Mülteci Kaynaşması

Adıyaman'da ikamet eden mülteci ailelerin çocuklarına yönelik eğitim vererek toplumla entegrasyonu sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Adıyaman Ensar-Muhacir Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Tevfik Aktulum, dernek çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“İlimiz merkezinde bulunan Adıyaman Ensar-Muhacir Dayanışma Derneği, mülteci ailelerin çocuklarına dernek binasında eğitim vererek, Ensar-Muhacir dayanışmasını ve kaynaşmasını sağlamaya gayret gösteriyor.

Dernek binasında eğitim gören bazı öğrencilerimiz Kur'an-ı Kerim okumaya geçtikleri için geçen hafta sonu Dernek binasında Reşidiye belge dağıtım töreni yapıldı. Törene davet edilen bazı kimselerin yanı sıra, öğrenci ve velileri katıldılar. Suriye'de Kuran'ı Kerim öğrenmeye çalışan öğrencilerin gördüğü eğitime Reşidiye deniliyor. Bu eğitimleri tamamlayan öğrenciler için özel olarak ve özenle belge dağıtım töreni yapılıyor. Bizde Dernek binasında Kur'an-ı Kerim öğrenmek için eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz için kendi adetlerine riayeten Reşidiye belge dağıtım töreni yapıldı. Kız ve erkek öğrencilere hediyeler ve belge verildi. Reşidiye belge dağıtım töreninde bütün öğrencilerimiz oldukça sevindiler. Velileri de sevinçlerin yanı sıra bayağı duygulandılar. Memnuniyetlerini belirterek dernek yönetimine teşekkür ettiler.

İlimiz Adıyaman dışında gelen yerli, yabancı fark etmeksizin gelen bütün Muhacirlerle ilimizde bulunan Ensarın dayanışmasını ve kaynaşmasını sağlamaya çalışmak için Dernek özellikle eğitim-öğretim çalışmalarına yoğunlukta bulunmaktadır. Derneğin oldukça yoğun ders programı mevcut. Bütün öğrenciler Muhacir kardeşlerimizin öğrencileri. Başta Suriye olmak üzere dernekte olan öğrencilerimiz, Afganistan ve Irak azda olsa Filistin, Somali ve Ürdün gibi devletlerinden mevcut. Derneğimizde TÖMER, YÖS ve Kur'an-ı Kerim öğrenme, okuma ve hafızlık dersleri öğrencilerin durumlarına göre hafta içi, hafta sonu ve gece olarak üç farklı grupta yapılmaktadır. Dersi başlıyor. Hatanın her günü 15.00 itibariyle hafızlık dersleri var. Haftanın dört günü YÖS dersleri mevcut. Haftanın altı günü 19.30 da Afganistanlı kardeşlerimiz için Türkçe dil dersleri yapılmaktadır. Hafta sonu daha da yoğun bir şekilde dersler devem etmektedir.

Dernek, genelde Ülkemiz, özelde İlimiz için Ensar Muhacir dayanışmasına vesile olma amacı ile kurulmuştur. Dil, din, ırk, cinsiyet, yaş, engellilik, politik görüş farklılığı ve diğer nedenlere dayalı hiçbir ayrım gözetmiyoruz.    Bütün hayati fonksiyonlarda Muhacir kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışmak ve özellikle entegresyon için gereğe riayette bulunmak için bütün STK'lar ve kamu kurum ve kuruluşlarla gerektiğinde işbirliği içinde olmak ve duruma göre uyum sağlamak prensibiyle çalışmaktayız.

Yaklaşık iki yıldır mevcut olan derneğimizin hiçbir imkânı yok.  İmkânsızlıklara binaen hayri hizmetler yolunda ödün vermeksizin normal surette devam etmektedir. İnsanlardan beklentimiz sadece bizlere zarar vermesinler.”

 

Bilal KaradağBilal Karadağ