SİYASET
Giriş Tarihi : 30-08-2021 12:02   Güncelleme : 30-08-2021 12:02

“Afganistan Bilerek İç Savaşa Sürükleniyor”

Yeni Dünya Partisi (YDP) Lideri Emanullah Gündüz, Afganistan’ın bilerek iç savaşa sürüklendiğini iddia etti.

“Afganistan Bilerek İç Savaşa Sürükleniyor”

YDP Lideri Emanullah Gündüz, yaptığı açıklamada, Afganistan ve Taliban ile ilgili konuştu. “Afganistan bilerek iç savaşa sürükleniyor. Türkiye Kabil havaalanını işletmeli ve Türkiye askerini geri çekmemlidir. Uzun vadede bu Türkiye için çok yararlı olacaktır” dedi.

Genç Lider Gündüz, açıklamasında şunları kaydetti: “Afganistan bilerek ve istenerek iç savaşa sürükleniyor. Kapitalizm emperyalizm kaos kargaşa ve savaştan beslenir. Bu sebeple ABD kendi yerine Taliban’ı geçirdi. ABD hem silahlarını hem paralarını Taliban’a bıraktı ve Taliban bir anda birçok devletten daha çok uçak dahil silah sahibi ve para sahibi oldu. Bunlar tesadüf değil, sebepsiz değil. ABD kendi kontrolünde olan Taliban ve IŞİD ile Afganistan'ı istikrarsızlaştırmak ve bölgede özellikle Çin'e karşı kullanmak ve İpekyolu güzergahını etkisiz hale getirmek için kirli emellerini sahneliyor.

Türkiye Kabil havaalanını işletmeli ve Türkiye askerini geri çekmemlidir. Uzun vadede bu Türkiye için çok yararlı olacaktır. Afganistan ve Taliban için tek gerçek dost Türkiye'dir. Taliban'ın devlet yönetecek kabiliyeti tecrübesi yoktur, bu konuda Türkiye Afganistan için büyük bir şanstır. Türkiye şuana kadar barış gücü olarak Afganistan'da bulundu, muharip güç olarak faaliyet göstermedi. Türkiye ABD ve NATO güçleri gibi savaş ve insanlık suçları işlemedi, masum insanları katletmedi. Afganistan'ın bunu görmesi ve Türkiye'ye dayanması lazım.”