GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-09-2021 16:52   Güncelleme : 15-09-2021 16:52

Ahilik Haftası’na Kısıtlamalı Kutlama

Mersin’de bu yıl ESOB tarafından 28. Ahilik Kültürü Haftası sosyal etkinlikleri, Covid 19 salgını nedeniyle iptal edilerek, kısıtlamalı olarak kutlandı.

Ahilik Haftası’na Kısıtlamalı Kutlama

Mersin’de bu yıl ESOB tarafından 28. Ahilik Kültürü Haftası sosyal etkinlikleri, Covid 19 salgını nedeniyle iptal edilerek, kısıtlamalı olarak kutlandı. Yılın il ahisi Mut Esnaf Odası üyesi berber ustası Ekrem Pirgon olurken, yılın çırağı bilgisayarlı makine imalatçısı çırağı Mersin Meslek Eğitim Merkezi öğrencisi Eren Güçlü oldu. 

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince (Mersin ESOB) bu yıl 28.gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası sosyal etkinlikleri, Covid 19 salgını nedeniyle iptal edilerek, kısıtlamalı olarak kutlandı. 

Ticaret Bakanlığı koordinesinde Mersin Valiliği himayesinde gerçekleştirilen kutlamalar kapsamında, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, İl Ticaret Müdürü Hacı Akif Yıldız, Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan ve Birlik yönetim kurulu üyeleri  Uçal Mavili, İsmet Erdoğan ve Mustafa Köç ile Birlik Dsiiplin Kurulu Başkanı Aziz Biricik ve disiplin kurulu üyeleri Doğan Gündüz ve Yusuf Köğçe ile Birlik Denetim kurulu üyeleri Cumali Taş, Zeynel Nar  ve Nail Uçak ile Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş’tan oluşan kutlama heyeti, Mersin Valisi Ali İhsan Su’yu ziyaret etti.

Başkan Dinçer burada günün anısına Vali Su’ya bir buket çiçek takdim etti. Başkan Dinçer burada yaptığı konuşmada, Ahiliğin tarihimizde çok önemli yeri olduğuna vurgu yaptı. Dinçer, “800 yıl  Anadolu’ya gelen esnaf sanatkar kesiminin, özellikle zanaatkar kesimin ayakta kalmak adına, Anadolu’da tutunmak adına, birlik beraberliği sağladığı, güzel kurallarla kaliteyi öne çıkardığı, tüketici haklarını, iş ahlakını öne çıkardığı, meslekle ahlakın bütünleşmesiyle beraber ortaya çok güzel kaliteli ustaların çıkarıldığı bir kurum ahilik. O kadar güzel kökleşmiş ki o dönemden Cumhuriyet tarihine kadar izlerini sürdürmüştür” dedi.

Konuşmasının devamında Ahiliğin bugün ülkemizde bir çok kurumun yaptığı işleri, tek başına yapan bir kurum olduğuna vurgu yapan Dinçer, şunları kaydetti:

“Bugün SGK’nın sunduğu hizmeti orta sandığı kurarak, yardımlaşmaya dayanışmayı sağlayan, sigortaların, sendikaların görevini üstlenen, mesleki eğitim ve çıraklık eğitimlerini tek başına üstlenen, meslek kuruluşlarının görevini tek başına yerine getiren kurumdur ahilik. Bu anlamda bizim tarihimizde çok önemli yeri vardır. Bizlerde geçmişimizdeki bu güzel meziyetleri günümüzdeki esnafımıza duyurmak adına her yıl ahilik haftasını kutluyoruz. Bu sene ise Covid 19 salgını nedeniyle tüm sosyal etkinliklerimiz tertip komitesince iptal edildi. Bu bağlamda sadece protokol ziyaretlerini ve ödül törenini gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Daha sonra söz alan Mersin Valisi Ali İhsan Su ise yaptığı konuşmada, Ahiliğin bin yıllık  köklü geçmişe sahip geleneğimiz olduğuna vurgu yaparak, “Bu bin yıllık birimin sonuçlarını bugünde esnaf sanatkarlarımızın içerisinde yaşatıyoruz" dedi.

Ali İhsan Su, şöyle devam etti:

"Ahilik haftası kutlamalarının önemli bir sonucu da bu oluyor. Yani geçmişten gelen kültürümüzün yeni nesillere aktarılması, yaşatılması adına hakikaten çok önemli bir kutlama. Bizim kültürümüzde esnaf sanatkar çok önemli yer tutuyor.  Doğruluk, dürüstlük, başkasını düşünme, alışverişlerde hesaba kitaba riayet etme, insanları kandırmama,  ahde vefa gibi bir çok unsuru ahilik sistemi içirişinde görüyoruz. Bugünde aynı gelenek esnafımız tarafından devam ettiriliyor. Yine usta, çırak, kalfa ilişkisi içerisinde bu güzel adetler yeni nesillere aktarılıyor.  Bu yıl Pandemi nedeniyle kutlamalar kısıtlamalı yapılacak. Bu vesileyle tekrar maske, mesafe ve hijyen şartlarına uyulması kurallarını hatırlatarak haftanızı kutluyorum.” 

Kaynak: Ajans Bizim