SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 02-06-2021 10:32   Güncelleme : 02-06-2021 10:53

Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda

Milli Savunma Bakanı Akar, toplantıda Türkiye’nin NATO ve Avrupa’nın güneyinde başta DEAŞ, PKK/YPG olmak üzere, terörle mücadelesine devam ettiğini vurguladı.

Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katıldı. Müttefik 30 ülkenin savunma bakanlarının video telekonferans yöntemiyle katıldığı NATO Savunma Bakanları Toplantısı, tek oturum olarak icra edildi. 

14 Haziran’da gerçekleştirilecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne hazırlık kapsamında yapılan toplantıda, NATO’nun 2030 süreci ile Afganistan’daki gelişmeler ele alındı. 

Akar, Türkiye’nin NATO’ya katkılarını vurguladı, NATO ve Avrupa’nın güneyinde başta DEAŞ, PKK/YPG olmak üzere terörle mücadelesine devam ettiğini kaydetti. 

Bu yıl içinde bir kriz durumunda NATO’nun hazır kuvvet (VJTF) sorumluluğunun Türkiye’de olduğu belirten Akar, Türkiye’nin her zaman olduğu gibi STEADFAST DEFENDER-21 NATO tatbikatında da üzerine düşen sorumluluğu başarıyla yerine getirdiğini aktardı. 

Mevcut katkılara ilave olarak siber imkan ve kabiliyetlerle Hava Polisliği ve bölgesel güvenlik uçuşlarına kara, deniz ve hava unsularıyla ilave katkıda bulunulduğuna dikkati çeken Akar, ayrıca Afganistan’daki gelişmelerle ilgili de NATO ve müttefiklerin bireysel desteğinin devam etmesi gerektiği, aksi takdirde Afganistan’daki kazanımların kaybedileceği uyarısında bulundu, Türkiye’nin barış sürecinin başarılı yürütülmesi için üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceğini vurguladı. 

Kaynak: Ajans Bizim