EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-12-2020 13:42   Güncelleme : 09-12-2020 13:52

Akocak, En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

ADYÜ Öğretim Üyesi Dr. Süleyman Akocak, Science Direct PLOS Biology dergisinin yayınladığı "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesine girmeye hak kazandı.

Akocak, En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

Dünyanın en etkili bilim insanları listesi, ABD'de bulunan Stanford Üniversitesi'nin koordinatörlüğünde ABD'li ve Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından, çeşitli bilimsel kriterlerin dikkate alınıp hesaplanması ile oluşturuldu.

Liste hazırlanırken, alanında en az 5 makale yayınlamış 7 milyon bilim insanının akademik performansı değerlendirilmiş ve 1996 - 2019 yılları arasında “Scopus Özet” ve “Atıf Veri Tabanı” üzerinden elde edilen bilgilere göre, dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanı dikkate alınmıştır.

Makale sayısı, h - indeksi, atıf / makale oranı gibi bilimsel göstergeler ışığında yapılan hesaplamaların ardından, her bilim insanının çalışma alanı için "Yıllık Etki" ve "Kariyer Boyu Etki" şeklinde iki tür sıralama listesi oluşturulmuştur.

Elde edilen başarı ile ilgili açıklamalarda bulunan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, dünyanın en etkili bilim insanları listesinde Adıyaman Ünivesitesinden bir bilim insanının yer almasının gurur verici olduğunu belirtti.

Turgut, “Üniversitemizde görev yapan akademisyenlerimizin önemli başarılara imza atmaları bizleri de memnun ediyor. Bahse konu olan liste hazırlanırken, alanında en az 5 makale yayınlamış 7 milyon bilim insanının akademik performansı değerlendirilmektedir. Bu listede derece yakalamak oldukça büyük bir başarı diye düşünüyorum. Science Direct PLOS Biology dergisinin yayınladığı “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesine girmeye hak kazanan Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Akocak’ı kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.” dedi.

Mendeley tarafından yayımlanan kaynak dosyalar için: https://data.mendeley.com/datasets/btchxktzyw/2 adresi ziyaret edilebilir.