KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 12-01-2022 13:55   Güncelleme : 12-01-2022 13:55

Aktulum'dan, Ensar-Muhacir Kaynaşması

Adıyaman Ensar Muhacir Dayanışma Derneği, yabancı ailelerin çocuklarına eğitim vererek, Ensar-Muhacir dayanışmasını sağlamaya çalışıyor.

Aktulum'dan, Ensar-Muhacir Kaynaşması

Adıyaman’da ikamet eden yabancı ailelerin çocuklarına yönelik ders vererek, toplumumuzla entegrasyonu sağlamaya çalıştıklarını belirten Adıyaman Ensar Muhacir Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Tevfik Aktulum, faaliyetleriyle ilgili şu bilgileri aktardı:

“Derneğimiz genelde ülkemiz, özelde ilimiz için Ensar-Muhacir dayanışmasına vesile olma amacı ile kurulmuştur. Dil, din, ırk, cinsiyet, yaş, engellilik, politik görüş farklılığı ve diğer nedenlere dayalı hiç bir ayrım gözetmiyoruz. Bütün hayati fonksiyonlarda Muhacir kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışmak ve özellikle entegrasyon için gereğe riayette bulunmak için bütün STK'lar ve kamu kurum ve kuruluşlarla gerektiğinde işbirliği içinde olmak ve duruma göre uyum sağlamak prensibiyle çalışmaktayız. Dışarıdan gelen yerli ya da yabancı fark etmeksizin, bütün muhacirlerle ilimizde bulunan Ensar’ın dayanışmasını, uyumunu ve kaynaşmasını sağlamaya çalışmaktayız. Bunun için dernek özellikle eğitim-öğretim çalışmalarına yoğunluk vermektedir. Derneğin oldukça yoğun bir şekilde ders programı mevcuttur. Bütün öğrenciler Muhacir kardeşlerimizin öğrencileri. Başta Suriyeli olmak üzere, dernekte olan öğrencilerimiz, Afganistan ve Irak, az da olsa Filistin, Somali ve Ürdünlülerden mevcut.

Derneğimizin ders programını kısaca belirtecek olursam, haftanın her günü 17.00'de TÖMER dersi başlıyor. Hatanın her günü 15.00 itibariyle hafızlık dersleri var. Haftanın dört günü YÖS dersleri mevcut. Haftanın altı günü 19.30 da Afganistanlı kardeşlerimiz için Türkçe dil dersleri yapılmaktadır. Hafta sonu daha da yoğun bir şekilde dersler devem etmektedir. Hafta sonu Kur'an-ı Kerim ve Arapça dil dersleri yapılmaktadır. Derneğimizde mevcut imkânlarla yapılması gerekenin en iyisini yapma şiarıyla çalışmaktayız.

Derneğimizin hiçbir imkânı yok. Yaklaşık iki yıldır mevcut olan derneğimiz imkânsızlıklara binaen hayri hizmetler yolunda ödün vermeksizin normal surette devam etmektedir. İnsanlardan beklentimiz, bizlere zarar vermemeleridir.”