DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-05-2021 11:37   Güncelleme : 01-06-2021 09:40

Almanya Soykırım'ı Kabul Etti

Almanya, sömürge döneminde Namibya'da soykırım yaptığını kabul etti.

Almanya Soykırım'ı Kabul Etti

Almanya, tarihi Herero-Nama soykırımını ve Namibya'ya 1,1 milyar avro ödemeyi kabul etti. 

Almanya, sömürge döneminde Namibya'da soykırım yaptığını ilk kez kabul etti ve Afrika ülkesindeki projelere yardım etmek için 1 milyar avrodan fazla mali destek sözü verdi.

Alman askerleri, tarihçilerin ve Birleşmiş Milletler'in uzun süredir 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak adlandırdığı olayda,  sömürgecilerin topraklarına el koymalarına karşı bir isyanın ardından 1904-1908 yılları arasında yaklaşık 65 bin ve Herero ve 10 bin Nama kabile üyesini öldürdü. Bu Namibya ve Almanya arasındaki ilişkileri yıllarca etkiledi.

Almanya daha önce cinayetlerin “manevi sorumluluğunu” kabul ederken, tazminat taleplerinden kaçınmak için resmi bir özür dilemekten kaçınmıştı.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas, beş yıldan uzun süren müzakerelerin ardından Namibya ile bir anlaşmaya varıldığını duyuran açıklamasında, Alman sömürge dönemindeki olayların "üzerlerinden kaçmadan veya göz ardı edilmeden" adlandırılması gerektiğini söyledi. Maas, "Artık bu olaylara bugünün bakış açısıyla resmi olarak atıfta bulunacağız: soykırım. Almanya'nın tarihi ve ahlaki sorumluluğu ışığında, işlenen 'vahşet' için Namibya'dan ve kurbanların torunlarından af dileyeceğiz" dedi.

Almanya, soykırımdan etkilenen topluluklara doğrudan fayda sağlayacak 1,1 milyar avroluk yeniden yapılanma ve kalkınma projelerine fon sağlamayı kabul etti.

Namibya medyası, paranın altyapı, sağlık ve eğitim programlarını 30 yıl boyunca finanse edeceğini bildirdi. Bu paranın öncelikle Herero ve Nama soyundan gelenlere fayda sağlaması gerekiyor.

Namibya, Berlin'in 1884-1915 yönetimi sırasında Alman Güney Batı Afrikası olarak adlandırıldı ve daha sonra 1990'da nihayet bağımsızlığını kazanmadan önce 75 yıl boyunca Güney Afrika egemenliğine girdi.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra tüm sömürge topraklarını kaybeden Almanya, İngiltere ve Fransa'dan sonra üçüncü büyük sömürge gücüydü. Bununla birlikte, tarihçiler ve politikacılar daha çok Holokost da dahil olmak üzere Nazi suçlarının mirasına odaklanırken, sömürge geçmişi on yıllar boyunca görmezden gelindi.

2015 yılında Namibya ile konuyla ilgili resmi müzakerelere başladı ve 2018'de, Avrupa'nın ırk üstünlüğü iddialarını ileri sürmek için sömürge dönemi deneylerinde kullanılan kafataslarını ve katledilmiş kabile insanlarının diğer kalıntılarını iade etti. 

Kaynak: Ajans Bizim