SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 29-12-2021 11:58   Güncelleme : 29-12-2021 11:58

Altından TL Mevduata Dönüşe Destek

Altın hesaplarından Türk Lirası hesaplarına dönüşüm desteklenecek.

Altından TL Mevduata Dönüşe Destek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'i Resmi Gazete'te yayımlandı.

Buna göre, 28 Aralık 2021 tarihinde var olan altın hesapları ile bu tarihten sonra açılacak altın hesapları, hesap sahibinin başvurusuyla o tarihteki dönüşüm fiyatı üzerinden Türk Lirasına çevrilecek. Bankanın bu işlemle sağladığı altın, dönüşüm fiyatı üzerinden TCMB tarafından satın alınacak ve karşılığı Türk lirası ilgili bankaya aktarılacak.

Bu şekilde açılacak hesaplar 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli olabilecek. Bankanın mevduat hesabına uygulayacağı faiz oranı TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olamayacak.

Vade sonunda Türk lirası mevduat hesabı sahibine anapara ile faiz, katılma hesabı sahibine ise vade sonundaki katılma hesabı bakiyesi banka tarafından ödenecek.

Vade sonu fiyatının dönüşüm fiyatından yüksek olması ve fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutarın banka tarafından ödenecek faiz veya kar payından yüksek olması durumunda, fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutardan faiz veya kar payı düşülerek hesaplanan tutar Merkez Bankasınca mevduat veya katılma hesabı sahibine ödenmek üzere ilgili bankaya aktarılacak.

Hesaptaki paranın vadesinden önce çekilmesi durumunda TCMB tarafından fiyat farkına ilişkin ödeme yapılmayacak. 

Uygulamadan bir kez yararlanmak mümkün olacak.

Kaynak: Ajans Bizim