SİYASET
Giriş Tarihi : 06-02-2021 15:44   Güncelleme : 09-02-2021 17:51

Anayasa Söylemine Destek.

YDP Lideri Emanullah Gündüz, yeni anayasayı destekleyeceklerine dair açıklamada bulundu.

Anayasa Söylemine Destek.

Yeni Dünya Partisi (YDP) Lideri Emanullah Gündüz, "Yeni Anayasayı destekliyoruz. Aralık'ta elektronik Anayasa oylaması yapılmalı ve 5816 sayılı kanun kaldırılmalı" dedi.

Emanullah Gündüz yaptığı açıklamada, yeni anayasa çalışmalarına değinerek sivil yeni bir halk anayasası istediklerini belirtti. Darbe anayasalarını kabul etmediklerini, "15 Temmuz kahramanı olan halkımıza eski darbe ürünü anayasa yakışmaz bize yeni sivil halk anayasası şart" şeklinde ifadelerde bulundu.

Genç Lider Gündüz'ün sözleri özet olarak şu şekilde kayıtlara geçti: "Yeni Anayasa yapılmasını doğru buluyoruz ve destekliyoruz. Darbe ürünü olan sınırlayıcı ve tek sesli anayasayı kabul etmiyoruz. Yeni, sivil, demokrat, özgürlükçü, adil, eşitlikçi ve halk Anayasası istiyoruz. Daha önce 729 maddelik Anayasa taslağımızı Meclis Başkanımıza sunmuştuk. Daha iyisini yapacak siyasi olgunluk ve tecrübeye ulaştık. Yeni Anayasa taslağımızı hazırlayacağız. Tüm partilerin STK'ların ve katkı sunmak isteyen vatandaşların fikri alınmalıdır. 2021 Aralık ayında elektronik dijital referandum ile yeni Anayasa oylaması yapılmalıdır. Türkiye; daha büyük, daha demokrat, daha özgürlükçü, daha eşitlikçi ve daha adil bir şekilde 2022 yılına girmeli ve Anayasa konusu Türkiye'de gündem olmaktan çıkmalıdır. Faşist ırkçıların milliyetçilik adı altında Anayasayı sınırlamalarına izin verilmemildir. Modernleşmeyi Avrupalılaşma hristiyanlaşma sanan sözde zihniyetin anayasayı sabote etmesine izin verilmemeldir. 5816 sayılı kanun; fikir özgürlüğünü sınırlayan, tarihi sorgulamayı engelleyen, bir ayıp ve utanç kaynağıdır ve acilen kaldırılamlıdır."