GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-09-2021 23:44   Güncelleme : 04-09-2021 23:44

"Anayasayı Milletimizle Beraber Yapacağız"

Adalet Bakan Abdulhamit Gül: ''Yeni anayasayı milletimizle beraber yapacağız."

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni ve sivil anayasayla tüm hak ve özgürlükleri 84 milyon için güvence altına alınması gerektiğini belirterek,  “Yeni anayasayı milletimizle beraber yapacağız" dedi.

Gül, Aksaray Üniversitesi'nde düzenlenen ''İmam Hatipliler Kurultayı''nda konuştu. 

Adaletin sadece duruşma salonlarında, adliye koridorlarına değil hayatın her alanında gerekli bir değer olduğunu anlatan Gül, "Merhameti ve adaleti bir değer olarak, bir motto olarak almamız çok anlamlı. Merhamet kavramı bize ait bir kavramdır. Batı toplumlarının aksine, iyiliğin yansımasıdır'' diye konuştu. 

Kimsenin inancından, kılık kıyafetinden dolayı farklı bir muameleye tabi tutulmaması için önemli adımlar attıklarını dile getiren Gül, birlik ve beraberliğin milleti bir arada tutan temel yaklaşım olduğunu kaydetti. Gül, şunları söyledi:

"Tüm bu vesayetçilerden kurtarılan Türkiye ile ilgili tüm bu haklar, esas itibarıyla millete verilen bir lütuf değildir, bu milletin doğuştan kazandığı bir haktır. İnancı, düşüncesi, mezhebi, siyasi görüşü, yaşam tarzı ne olursa olsun, devlete düşen, yaşam tarzına, bu inanca saygı göstermesi ve bu yaşayışı güvence, teminat altına almasıdır. Başı örtülü, başı açık, şu mezhep, bu mezhep, su siyasi görüş, bu inanç, ne olursa olsun devlete düşen bu özgürlükleri teminat altına almaktır. Bu anlamda önümüze düşen bir görev de tüm bu hak ve özgürlüklerin, bir siyasi parti verdiği için değil, insanlığın doğuştan kazandığı bir hak olduğunu yeni bir anayasayla taçlandırma sorumluluğudur. 

Hangi iktidar gelirse gelsin, bu ülkede üniversite kapılarında başörtülüler zulme uğramasın, üniversite eğitim hakkı elinden alınmasın, bu ülkede hangi iktidar gelirse gelsin mezhebinden, siyasi görüşünden, düşüncesinden, yaşayışından, kılık kıyafetinden dolayı ötekileştirilmesin diye bize düşen bir görev de yeni ve sivil anayasayla tüm bu hak ve özgürlükleri 84 milyon için güvence altına almaktır. 

Bunu da yapmak siyasetin boynunun borcudur. O yüzden reform irademizi daha güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Birileri statükodan memnun olur. Neden? Statüko onların mesleğidir, statüko onların ekmek kapısıdır ama statüko ile de mücadele edeceğiz. Reformlarımızı bu milletin lehine geliştireceğiz. Bu hepimizin üzerine düşen görevdir. Statüko, beyaz Torosları ve faili meçhulleri sever ama biz statükoyu, beyaz Torosları siyah Audilere, faili meçhulleri 2023'lere taşıyan, taşımak isteyen zihniyet ile de mücadele edeceğiz, reformları sürdüreceğiz. Yeni anayasayı milletimizle beraber yapacağız."

Kaynak: Ajans Bizim