KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 12-07-2021 14:58   Güncelleme : 12-07-2021 14:58

Ankara Kalesi’nde ‘Sanat Halka İndi’

Kalede Sanat” etkinliği, Başkentlilerle buluştu...

Ankara Kalesi’nde ‘Sanat Halka İndi’

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  Büyükşehir Belediyesi, Altındağ Belediyesi ve Kent Konseyi’nin işbirliği ile hayata geçirilen “Kalede Sanat” etkinliği, Ankaralılarla buluştu. 

Hem sanatı geniş kitlelerle buluşturarak Kale’nin tanıtılması hem de Kovid 19 boyunca maddi ve manevi zarara uğrayan esnafla dayanışmak amacıyla düzenlenen etkinlikte Başkentliler, resim sergileri, pandomim, kukla gösterisi, müzik dinletisi ve halk oyunlarını bir arada izleme fırsatı buldu. 

Kale’de Sanat şenliğine Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ATO Başkanı Gürsel Baran, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülend Yahnici ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ile çok sayıda sanatçı ve vatandaş katıldı. 

Sabah saatlerinde ressamların sokak performanslarıyla başlayan etkinlikler dizisi, daha sonra Mehteran Takımı’nın Satranç Müzesi’nden hareket etmesiyle devam ederek, Can Sokak’ta oluşturulan kortejle beraber protokol heyetinin Kale önünde toplanmasıyla sürdü. Mehteran gösterisi ve Altındağ Belediyesi Seğmenler ekibinin performanslarının ardından açılış konuşmalarının yapıldığı etkinlikte, aynı saatlerde Pirinç Han, Pilavoğlu Han ve Kale İçi’ndeki Bebek Kafe önü de müzik dinletisi ve sergilere sahne oldu. 

Yahnici:  “Kale esnafı da sıkıntılı, iş yok, gelen giden yok, biz de yüzlere biraz mutluluk gelsin istedik”

Etkinliğin açılış konuşmacılarından Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara’yı yeniden kültür sanat başkenti yapmak için Kent Konseyi, Kale Meclisi ve esnafın “tam bir adanmışlık” içinde sorumluluk aldıklarını belirtti. Ankara’nın, Türkiye’ye gelen turistlerce ziyaret edilmesi gereken bir şehir olduğunu vurgulayan Yılmaz, Kent Konseyi olarak toplumun farklı kesimleriyle bir araya geldiklerini ve Ankara’nın eski günlerindeki gibi ayağa kalkması için yoğun bir çaba verdiklerini ifade etti. 

Yılmaz’dan sonra söz alan Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülent Yahnici, pandeminin tüm Kale esnafını etkilediğini hatırlatarak, etkinlikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yahnici, “Bugün hoşluk yaratalım istedik, çok bunaldık, çok sıkıldık pandemiden. Kale esnafı da sıkıntılı, iş yok, gelen giden yok, biz de yüzlere biraz mutluluk gelsin istedik” dedi. 

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da, Ankara Kalesi’nin birleştirici bir güç oluşturduğunu belirterek, “Ankara Kalesi, hem geçmişe sahip çıkmak hem de buraları geleceğe taşımak anlamında hepimizin sorumlu olduğu bir yer” diye konuştu. 

Baran: “Gelin, Ankara’yı ayağa kaldıralım” 

ATO Başkanı Gürsel Baran ise daha önce Kale’deki mekânları görmediğinin altını çizerek şöyle konuştu: 

“Uzun yıllardan beri Ankara’dayım ama burada var olan ortamdan habersizdim. Biz Ankara’yı kendimize anlatamamışız ki, insanları buraya davet edip, kime, ne anlatalım? Bu etkinliği fırsata dönüştürelim. Belediyeler, ATO, Kent Konseyi ve Bakanlık olarak Ankara için elimizden geleni yapacağız… 

1975 yılında tüm Ankara’nın nefes aldığı Gençlik Parkı ve Hacı Bayram Veli’yi unuttuk. Ankara kültür ve turizmin merkezi olabilir, Ankara üzeri örtük bir hazine, önce kendimizi inandırıp hazırlayacağız sonra hem ülkemizden hem yurt dışından insanları ağırlayacağız… Burada Ankara’yı sahiplenen bir grup var, gelin Ankara’yı ayağa kaldıralım, hazinenin üstündeki örtüyü kaldıralım.” 

Etkinliğin son konuşmacısı olan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Bakanlık olarak hem belediyeler hem ATO hem de Kent Konseyi ile yıllardır birlikte çalıştıklarını ve Ankara’nın tarih, sanat, kültür ve turizm kenti olduğunu herkese anlatmaya çalıştıklarını belirtti. Özellikle genç nesillere Ankara’nın yeterince tanıtılamadığını vurgulayan Yavuz, “Roma’dan bu tarihe kadar içinde Ahiliğin de olduğu katmalı bir şehirdeyiz, Kale’ye sahip çıkmamız gerekir” dedi. 

Kaynak: Ajans Bizim