GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 09:22   Güncelleme : 09-06-2021 09:22

Ankara'da Hayalet Ağ Temizliği

Ankara'da Su Ürünleri Denetimleri kapsamında ‘Hayalet Ağ’ temizliği yapılıyor.

Ankara'da Hayalet Ağ Temizliği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen, kamu kaynağı kullanılması, çalışma süresi ve çalışma alanı büyüklüğü bakımından Akdeniz ülkeleri arasında bir ilk olma özelliği taşıyan ‘Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi’ kapsamında çalışmalar devam ediyor. 

Deniz ve iç sularında unutulan veya terk edilen halk arasında hayalet ağ olarak tabir edilen av araçlarının temizlenmesi amaçlanan proje kapsamında yurt genelinde iç sularda da çalışmaların yapıldığı kaydedildi.

Ankara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Bala ilçesi Hirfanlı Baraj Gölü 1. Avlak Sahası'nda çalışma başlattı. Yürütülen çalışmalara Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay da katıldı. Hirfanlı Baraj Gölünde yürütülen projenin ilk gününde kaybedilmiş, bırakılmış, terk edilmiş vaziyette yaklaşık 300 kerevit sepeti, 400 metre ağ çıkarıldı, sepetlerden çıkan kadife balıkları ile kerevitler canlı halde yeniden suya bırakıldı. Atıl vaziyette suyun dibinde yer alan sepetlerde çok sayıda ölü kerevit, midye, salyangoz ve bir adet ölü ve kokuşmuş karabataka rastlandı. Proje kapsamında Ankara il genelinde bulunan baraj, göl ve göletler ile akarsulardaki çalışmaların hız kesmeden devam edileceği kaydedildi.

Ankara’daki sularda su ürünleri varlığının korunması, yasadışı avcılığın önlenmesi amacıyla denetim faaliyetlerinin de devam ettiği bildirildi. Bu kapsamda 2020 yılında yaklaşık 9 bin denetim planlandığı, planlamanın dışına çıkılarak, 10 binin üzerinde denetim yapıldığı, 62 idari para cezası uygulanarak, gümüş balığı, istavrit, kalkan gibi 2 tona yakın su ürününe el konulduğu açıklandı. 

Kaynak: Ajans Bizim