SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 25-04-2022 10:52

Aşiret Çatışması Patlak Verdi: Çok Sayıda Ölü

Sudan'ın, Darfur bölgesinde Araplar ve Arap olmayanlar arasındaki aşiret çatışmalarında çok sayıda kişi öldü.

Aşiret Çatışması Patlak Verdi: Çok Sayıda Ölü

VOA'nın haberine göre, Darfur'daki Mülteciler ve Yerinden Edilenler Genel Koordinasyonu sözcüsü Adam Regal, Batı Darfur eyaletinin Kreinik bölgesinde dün çıkan çatışmalarda 168 kişinin öldüğünü 98 kişinin de yaralandığını söyledi.

Çatışmaların ilk olarak Perşembe günü, Batı Darfur'un eyalet başkenti Genena'nın yaklaşık 30 kilometre doğusundaki Kreinik'te, kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından iki kişinin öldürülmesiyle patlak verdiğini söyledi.

Janjaweed olarak bilinen milislerin Pazar günü erken saatlerde bölgeye ağır silahlarla saldırdığı ve bölgedeki evleri yakıp yağmaladığı belirtildi.

Hastanede doktor ve eski tıp direktörü Salah Saleh'e göre, çatışmalar sonunda Genena ulaştı ve burada milisler ve silahlı gruplar kentin ana hastanesinde tedavi gören yaralılara saldırdı.

Yetkililer Perşembe günkü çatışmalarda sekiz kişinin ölümü ve en az 16 kişinin yaralanmasından bu yana bölgeye daha fazla asker gönderdi.

Sudan'ın Darfur bölgesinde, ülkenin geçen yılki darbenin ardından üst düzey generallerin sivil liderliğindeki bir hükümeti devirdiği daha geniş bir krize saplanıp kalması nedeniyle, son aylarda rakip kabileler arasında ölümcül çatışmalar yaşandı.

Ekim darbesi, bir halk ayaklanmasının ordunun uzun zamandır otokrat olan Ömer El Beşir'i Nisan 2019'da devirmesine yol açmasının ardından ülke iç çekişmeler bitmiyor.  

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ