SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 19-06-2022 16:11

Aşırı Sıcaklık Orman Yangınlarını Tetikledi

Kuzey Afrika'dan gelen kavurucu sıcak hava dalgası, İspanya'da birçok bölgede orman yangınlarını tetikledi.

Aşırı Sıcaklık Orman Yangınlarını Tetikledi

Avrupa’da hava sıcaklığının rekor seviyelere çıkmasıyla birlikte İspanya’nın Katalonya ve Kastilya ve Leon bölgesinde başlayan orman yangınları devam ediyor.

İspanya medyası, ülkede 50’den fazla bölgede orman yangını çıktığını bildirdi.

Yangının en tehlikeli ve yoğun olduğu bölge olarak kabul edilen Sierra de la Culebra’daki dağlık alanlarda yangına müdahale güçlükle devam ediyor.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Sierra de la Culebra’nın bulunduğu Kastilya ve Leon Özerk Bölgesinin Başbakanı Alfonso Manueco ile telefon görüşmesi yaptı.

Sanchez, “İspanya Hükümeti, Sierra De La Culebra'daki korkunç yangınla mücadele etmek için elindeki tüm araçlarla Kastilya ve Leon’a yardım etmeye devam edecek” dedi. Sierra de la Culebra’da toplam 20 bin hektar alanın yandığı belirtildi.

Madrid ile Galiçya bölgesi arasında çalışan hızlı tren hattı da alevlerin tehdidi altında kaldığı için kapatıldı. 

Kuzey Afrika’dan gelen kavurucu sıcak hava dalgası, başta Fransa ile İspanya olmak üzere Avrupa’nın güneyini etkisi altına almış durumda. Sıcak hava dalgası, özellikle İspanya’da çok yerde orman yangınlarını tetikledi.

Bilim adamları, kavurucu sıcaklarını artmasını, yoğunlaşmasını ve daha uzu süreli olmasını sera etkisi yaratan gazların yayılımına bağlıyor ve bunun iklim değişikliğinin en açık işareti olduğunu belirtiyor.

Henüz yaz mevsimi tam olarak etkisini göstermemişken perşembe gününden bu yana Fransa’yı etkileyen sıcak hava dalgasının bugünden başlayarak, etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Fransa’nın güney ve batı kesiminden hava sıcaklığı yer yer 40 dereceyi aşarken, başkent Paris’te dün hava sıcaklığı 38 dereceye kadar yükseldi.

Sıcakların bu akşamdan itibaren ülkenin büyük bir bölümünde etkisini yitirerek yerini rüzgârlı ve yağışlı bir havaya bırakması tahmin ediliyor.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ