SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 10-04-2022 12:10

Askeri Üsse Saldırı: En Az 16 Kişi Öldü!

Burkina Faso'da askeri üsse saldırı düzenlendi: En az 16 kişi öldü!

Askeri Üsse Saldırı: En Az 16 Kişi Öldü!

Burkina Faso'nun isyancıların vurduğu kuzey merkezindeki bir ordu üssüne düzenlenen saldırıda en az 12 asker ve dört paramiliter savaşçının öldüğü ve 21'inin yaralandığı belirtildi.

Ordudan yapılan açıklamada, saldırı sabah erken saatlerde Burkina Faso'nun Sanmatenga eyaletindeki Namissiguima askeri üssünde gerçekleşti.

Açıklamada, saldırganlara ilişkin ayrıntı verilmeden, ölü sayısının artabileceği belirtilerek, bölgeye çok sayıda takviye kuvvet gönderildiği ifade edildi. 

Burkina Faso, son on yılda komşu Mali'den yayılan, El Kaide ve IŞİD bağlantılı grupların kanlı baskınlarına hedef oluyor. Hem Burkina Faso'da hem de ülkelerin diğer komşusu Nijer'de bu saldırıların hedefi. 

Saldırılarda çok sayıda insan öldü, iki milyonda fazla insan evlerinden oldu 

Hükümetin vatandaşları koruyamamasından kaynaklanan hayal kırıklığı, Burkina Faso'da Ocak ayında askeri darbeyle sonuçlanan protestoları teşvik etti.

Mali'de iki, Gine'de bir darbenin ardından 18 ay içinde Batı Afrika'yı sallayan dördüncü darbe oldu.

Sahel'deki kargaşa, militanların 2012'de Mali'nin kuzeyindeki çölü ele geçirmesiyle başladı. Eski sömürge gücü Fransa'nın ertesi yıl onları geri püskürtmek amacıyla müdahale etmesine yol açtı. 

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ