SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 05-09-2021 22:57   Güncelleme : 05-09-2021 22:57

Askerler Yönetime El Koydu!!!

Afrika ülkesi Gine’de askerlerin yönetime el koyduğu bildirildi.

Askerler Yönetime El Koydu!!!

Afrika ülkesi Gine’de askerlerin yönetime el koyduğu bildirildi.

Yönetime el koyduklarını söyleyen askerlerin elinde olduğunu gösteren doğruluğu kanıtlanmamış video görüntüleri yayınlanan Devlet Başkanı Alpha Condé’nin durumunun belirsiz olduğu bildirildi.

BBC’nin haberine göre, askerler ulusal televizyondan hükümeti feshettiklerini ileri sürerken, Savunma Bakanlığı askerlerin yönetime el koyma girişiminin devlet başkanlığı muhafızları tarafından engellendiğini açıkladı.

Bu açıklamalar başkent Konakri'de devlet başkanlığı sarayı yakınlarında saatler süren şiddetli çatışmalardan sonra geldi.

Ulusal TV’ye çıkan 9 asker, yaygın yolsuzluk, kötü yönetim ve yoksulluk nedeniyle yönetime el koyduklarını bildirdi. 

Kendilerine Ulusal Uzlaşma ve Kalkınma Komitesi adını veren askerler, anayasanın yürürlükten kaldırıldığını  ve yeni, daha kapsayıcı bir anayasa yapmak için danışmalar yapılacağını belirtti.

Bir video görüntüsünde askerler devlet başkanından kendisine zarar verilmediğini söylemesini istediler ama devlet başkanı yanıt vermedi.

Darbeye eski Fransız paralı askeri Yarbay Mamady Doumbouya liderliğindeki seçkin bir birliğin liderlik ettiği bildiriliyor.

Darbeciler bütün kara ve hava ulaşımının bir haftalığına kapatıldığını açıkladı. 

Ancak Savunma Bakanlığına göre, devlet başkanına sadık birlikler “tehdidi engellediler ve saldırganları geri püskürttüler.

Çatışmalarda 3 askerin öldüğü belirtiliyor.

Devlet Başkanı Condé, geçen yıl şiddetli protesto gösterileri eşliğinde üçüncü kez devlet başkanlığına seçilmişti.

Kaynak: Ajans Bizim