SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 21-03-2022 07:41

Askerlere Saldırı: En Az 12 Ölü!

Burkina Faso'da, ordu birliklerine yönelik saldırıda en az 12 asker öldü!

Askerlere Saldırı: En Az 12 Ölü!

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, ülkenin doğusundaki Natiaboani bölgesinde meydana gelen olayda, intikal halindeki birliğe cihatçı gruplar tarafından saldırı düzenlendi. 

Kimi kaynaklarda "pusu" olarak nitelenen saldırıda çıkan çatışmada en az 12 asker öldü. Askeri kaynaklar "çatışmada birçok düşman unsuru da etkisiz hale getirildi" bilgisini verdi. 

Saldırının bölgede faaliyet gösteren El Kaide ve IŞİD bağlantılı gruplarca düzenlendiği belirtildi. 

Natiaboani, Burkina Faso'nun doğu bölgesi idari bölgesindeki en büyük kasaba olan Fada N'Gourma'nın yaklaşık 60 kilometre güneyinde yer alıyor. Bölgedeki kırsal yerleşim merkezleri 2018'den beri silahlı gruplar tarafından düzenlenen saldırılara hedef oluyor. 

Nagre'de geçen Cuma günü düzenlenen bir saldırı sonrasında 15 genç silahlı kişiler tarafından kaçırılmıştı.

Burkina Faso'da, Ocak ayındaki askeri cuntanın iktidara gelmesinden sonra, nispeten sakin geçen bir dönemin ardından şiddet olaylarında bir artış gördü.

Hoşnutsuz subaylar, cihatçı saldırılara yönelik stratejisi nedeniyle protestolarla karşı karşıya kalan seçilmiş cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore'u devirdi.

Ülkede, son 10 günde toplam 23 sivil ve 25 güvenlik görevlisi öldürüldü.

Burkina Faso, El Kaide ve IŞİD bağlantılı militanların Mali'den sınır ötesi baskınlar düzenlemeye başladığı 2015 yılından bu yana cihatçı saldırılarla mücadele ediyor.

Şiddet olaylarında bugüne kadar iki binde fazla insan öldü, en az 1,7 milyon kişi yerinde oldu. Geçen Perşembe günü, bir grup uluslararası hayır kurumu, yalnızca Ocak ayında 160 bin kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı. 

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ