DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-05-2021 09:59   Güncelleme : 21-05-2021 09:59

''Ateşkes Barışa Doğru Gerçek Bir Fırsat''

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesten memnuniyetini dile getirdi.

''Ateşkes Barışa Doğru Gerçek Bir Fırsat''

ABD Başkanı  Joe Biden,  İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesten memnuniyetini dile getirdi ve Ortadoğu'da kalıcı bir barış inşa etmek için daha büyük bir hedefe doğru "gerçek bir fırsat" olarak gördüğünü söyledi.

Beyaz Saray'da, İsrail ve Hamas'ın ateşkesin yürürlüğe gireceğini duyurmasından kısa bir süre sonra konuşan Biden, Mısır hükümetinin ateşkese aracılık etmede çok önemli bir rol oynadığını, kendisi ve üst düzey Beyaz Saray yardımcılarının kan dökülmesini durdurmak için Mısır'ın çabalarına yoğun bir şekilde dahil olduklarını kaydetti.

Biden, "Bu çatışmalar çocuklar da dahil olmak üzere pek çok sivilin trajik ölümüyle sonuçlandı ve sevdiklerini kaybeden İsrail ve Filistinli tüm ailelere içten taziyelerimi gönderiyorum" dedi.

ABD Başkanı, "Filistinliler ve İsraillilerin güvenli ve emniyetli bir şekilde yaşamayı, eşit özgürlük, refah ve demokrasi önlemlerinden yararlanmayı eşit derecede hak ettiklerine inanıyorum. Benim yönetimim buna yönelik sessiz ve amansız diplomasimize devam edecek'' dedi  

ABD'nin Gazze halkına “hızlı insani yardım sağlamak” için Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışacağını söyleyen Biden, ''Bunu Hamas ile değil, Filistin Yönetimi ile tam bir ortaklık içinde ve Hamas'ın askeri cephaneliğini yeniden doldurmasına izin vermeyecek bir şekilde yapacağız" diye konuştu. 

Kaynak: Ajans Bizim