SİYASET
Giriş Tarihi : 31-05-2021 18:35   Güncelleme : 01-06-2021 09:06

Atina'da Pozitif Gündem..

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Atina ziyaretinde Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi.

Atina'da Pozitif Gündem..

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Atina ziyaretinde Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi. İki Dışişleri Bakanı karşılıklı olarak aşıların tanınarak turizmin canlandırılmasına karar verdiklerini duyurdu. Ekonomi ve ticaret alanında atılacak işbirliği adımlarının müjdesi verildi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki günlük Yunanistan ziyaretinin ikinci gününde Yunan Başbakan Kiryakos ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile görüştü.

Temaslarda ikili ilişkilerde süregelen sorunların ele alınmasının yanısıra ikili ilişkilerde oluşturulan pozitif gündeme ilişkin adımlar da atıldı.

Yunan Dışişleri Bakanlığına birlikte yürüyerek gelen iki Bakan ortak basın açıklamasında olumlu mesajlar verdi. İki ülkenin karşılıklı olarak diğer ülkenin aşılarını sınırlardaki turizm amaçlı geçişler için kabul edeceği duyuruldu. Böylelikle geçen yıl pandemi nedeniyle karşılıklı turizm faaliyetlerinde kaybedilen sezonun bu yıl telafisi için imkan oluşturuldu.

Yunanistan gezisine “Pozitif gündemle geliyoruz” diyerek başlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ticaret ve ekonomi alanında atılacak ortak işbirliği adımlarının da müjedesini verdi. Bu çerçevede 25 farklı alanda işbirliği yapılmasında mutabık kalındığını duyurdu.

Yunan Bakan Dendias ise Atina'daki görüşmeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Kiryakos Miçotakis'in 14 Haziran'daki NATO Zirvesi'nde buluşmasının önünü açması için bir fırsat olarak nitelendirdi. Haziran ayında düzenlenmesi öngörülen Erdoğan-Miçotakis buluşmasının ön hazırlıkları için de ilk adım atılmış oldu.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinde sorun teşkil eden meselelerin çözümü için uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri ve karşılıklı hak ve çıkarlara saygı prensiplerinin ön planda olmasını istediklerini söylerken Atina'nın de çözüm için niyetli olduğunu görmekten duyulan memnuniyeti dile getirdi. 

Kaynak: Ajans Bizim