YAŞAM
Giriş Tarihi : 09-06-2021 17:23   Güncelleme : 09-06-2021 17:23

Auckland, ''En Yaşanabilir'' Şehir Seçildi

Economist Intelligence Unit (EIU) anketine göre Yeni Zelanda'nın Auckland kenti, 'en yaşanabilir' şehir oldu. Suriye'nin başkenti Şam ise 'en az yaşanabilir.'

Auckland, ''En Yaşanabilir'' Şehir Seçildi

Yeni Zelanda'daki Auckland kenti, koronavirüs pandemisini daha hızlı kontrol altına alma ve böylece kısıtlamaları kaldırma yeteneği sayesinde ''dünyada yaşanabilir şehirler'' listesinde en üst sırada yer aldı. Suriye'nin başkenti Şam ise  ''en az yaşanabilir'' şehir oldu.

Economist Intelligence Unit (EIU) anketi 140 şehri istikrar, altyapı, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim gibi faktörlere göre sıraladı. Ancak pandemi, bu yılki listede belirleyici faktör olduğunu kanıtladı.

Ankete göre yaşanabilir kentler listesinden Avrupa şehirleri düşerken, Avustralya, Japonya ve Yeni Zelanda şehirleri yükseldi. Bu ada ülkeleri, koronavirüs salgınına hızlı bir şekilde yanıt verdi ve vakaları en aza indirmeyi ve kısıtlamaları gevşetmeyi başardı.

Bu arada Avrupa Birliği ülkeleri, aşı dağıtımına yavaş bir başlangıç ​​yaptı ve birçok üye ülke, bu yılki ankette performanslarına zarar veren sert karantinalar uyguladı.

Auckland listenin zirvesinde yer alırken onu Japonya'da Osaka, Avustralya'da Adelaide, Yeni Zelanda'da Wellington ve Japonya'nın başkenti Tokyo izledi.  

EIU, "Auckland, toplumunun açık kalmasına ve şehrin güçlü bir şekilde puan almasına izin veren Covid-19 pandemisini içermedeki başarılı yaklaşımı sayesinde sıralamanın zirvesine yükseldi. Avrupa şehirleri bu yılki salgında özellikle kötü performans gösterdi" dedi.  

Araştırma, karantina önlemleri ve hareket kısıtlamalarının da genel yaşanabilirliği azalttığını belirledi. EIU, "Dünyadaki şehirler artık pandemi başlamadan öncekinden çok daha az yaşanabilir durumda ve Avrupa gibi bölgelerin özellikle sert darbe aldığını gördük" dedi.

Suriye'nin başkenti Şam, büyük ölçüde ülkede devam eden iç savaş nedeniyle hayatın en zor olduğu şehir olmaya devam ediyor.  

2021'de en yaşanabilir 10 şehir:

1-Auckland, Yeni Zelanda

2-Osaka, Japonya

3-Adelaide, Avustralya

4-Wellington, Yeni Zelanda

5-Tokyo, Japonya

6-Perth, Avustralya

7-Zürih, İsviçre

8-Cenevre, İsviçre

9-Melbourne, Avustralya

10-Brisbane, Avustralya

2021'de en az yaşanabilir  10 şehir:

1-Şam, Suriye

2-Lagos, Nijerya

3- Port Moresby, Papua Yeni Gine

4-Dakka, Bangladeş

5-Cezayir, Cezayir

6-Trablus, Libya

7-Karaçi, Pakistan

8-Harare, Zimbabve

9-Douala, Kamerun

10-Karakas, Venezuela 

Kaynak: Ajans Bizim