SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 16-12-2021 11:03   Güncelleme : 16-12-2021 11:03

Bakan Koca Asistan Hekimlerle Buluştu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, değişik üniversitelerde uzmanlık eğitimine devam eden asistan hekimlerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Bakan Koca Asistan Hekimlerle Buluştu

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, iki buçuk saat süren toplantıda asistanların çalışma şartları, nöbet süreleri, şiddet ve malpraktis gibi konular ele alındı ve çözüm önerileri değerlendirildi.

 Bakan Koca, toplantının açılışında, hekimliğin kutsal bir meslek olduğunu vurguladı ve mevcut sorunların farkında olduklarını ifade etti.

 Uzmanlık eğitimi için fırsat eşitliği oluşturma gayesinde olduklarını söyleyen Koca, hem özlük haklarını hem emeklilik durumunu hem çalışma ortamını iyileştirmenin önemine değindi. Bakan Koca, sağlıkta şiddet ve malpraktis konusunda ise şunları kaydetti:

 “Sadece yasayla olmuyor. Yasa tek başına yetmiyor. Bunu toplumla birlikte yapabliriz. Hukukun, eli kolu bağlı kalan sağlık çalışanını kollaması gerekiyor. Bir diğer sorun malpraktis. Ölçüsüz davaları görüyoruz, ölçüsüz bir uygulama var. Bunun da bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Memleket olarak sağlıkta vatandaşımıza sunduğumuz bu hizmetin devamlılığı için biz bunu çözmek durumundayız. Hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza bu boyutuyla sahip çıkmak zorundayız. Ben bunun yapılacağına inanıyorum. Sorun belli, tanı belli, reçete de belli. Bu reçeteye ulaşmak için hepimizin iyiniyet duyguları içinde kararlılığımızı hissettirmemiz gerekiyor.”

Bakan Koca, bir süre önce de tıp fakültesi öğrenci temsilcileriyle bir araya gelmişti. 

Kaynak: Ajans Bizim