GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-06-2021 10:36   Güncelleme : 01-06-2021 10:36

Bakan Kurum’dan “Müsilaj” Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "4 Haziran’da ‘Marmara Denizi'nde Müsilaj Sorunu ve Çözüm Önerileri’ çalıştayımızı yapacağız" dedi.

Bakan Kurum’dan “Müsilaj” Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Bu konuda belediyelerimize büyük işler düşüyor. Çözüme herkesi dâhil ederek tüm tarafların katılımıyla 4 Haziran’da ‘Marmara Denizinde Müsilaj Sorunu ve Çözüm Önerileri’ çalıştayımızı yapacağız. 6 Haziran’da da ‘Marmara Denizini Koruma Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaşacağız” açıklamasında bulundu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'nde görülen ve herkesi derinden etkileyen çevresel sorunu hep birlikte, ortak akılla çözüm üretileceğini bildirdi.

Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin mavi vatanlarını tehdit eden önemli sorunlardan birisi de Deniz Salyası (Müsilaj). Marmara Denizi'nde görülen ve hepimizi derinden etkileyen çevresel soruna da yine hep birlikte-ortak akılla-çözüm üreteceğiz” diyerek, temelde müsilaja yol açan 3 nedenin öne çıktığını belirtti.

“Alınan örnekleri çevre laboratuvarımızda inceliyoruz”

Kurum, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bunlar, küresel ısınmanın yol açtığı deniz suyu sıcaklığındaki yükselme, denizdeki durağanlık ve kirlilik. Bakanlık olarak 300 kişilik ekibimizle Marmara Denizi’nde 91 noktayı, karada da tüm arıtma tesislerini ve kirlilik kaynaklarını denetliyoruz. Alınan örnekleri Çevre Laboratuvarımızda inceliyoruz. Bu çalışmalarımızı yerel yönetim ve üniversitelerimizle birlikte yürütüyoruz.

Bu konuda belediyelerimize büyük işler düşüyor. Çözüme herkesi dâhil ederek tüm tarafların katılımıyla 4 Haziran’da ‘Marmara Denizinde Müsilaj Sorunu ve Çözüm Önerileri’ çalıştayımızı yapacağız. 6 Haziran’da da ‘Marmara Denizini Koruma Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaşacağız.” 

Kaynak: Ajans Bizim