GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-12-2021 09:12   Güncelleme : 28-12-2021 09:12

''Bana Göre Ukrayna İlhak Edilmeli''

Çeçen lider Kadirov, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesini önerdi.

''Bana Göre Ukrayna İlhak Edilmeli''

Kocaeli'de açılan ''Cevher Dudayev'' parkına yönelik açıklamalarıyla gündeme gelen Çeçen lider Ramazan Kadirov, Ukrayna konusunda da açıklama yaptı.  

Kadirov, bir basın toplantısında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski'nin ''Rus karşıtı politikasından rotasını değiştirmemesi halinde Ukrayna'nın Moskova tarafından ilhak edilmesi gerektiğini'' söyledi.

Ukraynalıların da Rus halkı olduğu görüşünü dile getiren Kadirov, ''Benim derin inancım, Zelenski ve ekibi bu şekilde davranırsa Ukrayna'nın ülkemize ilhak edilmesi gerektiğidir. Ukraynalılar bizim insanımızdır. O bizim bölgemiz. Bu benim görüşüm'' dedi.  

Kadirov, kendisine talimat verilmiş olsaydı "uzun zaman önce" Ukrayna'yı  işgal edeceğini ve ''Ukrayna'yı Çeçen Cumhuriyeti'ne ilhak" için bir taarruza öncülük etmeye hazır olacağını kaydetti.

''Bana emanet edilmiş olsaydı, uzun zaman önce çözerdim'' diyen Çeçen lider, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesini önerdi ve sorunu askeri olarak çözmesini istedi.  

Kadirov'un yorumları, Rusya ile Ukrayna arasındaki sınırdaki gerilimin yüksek kalmasıyla geliyor. Son haftalarda, Batılı medya kuruluşları Kremlin'in sınırdaki asker varlığını artırdığını ve bir işgal planladığını iddia etti. Moskova bu tür suçlamaları reddetti ve Kremlin defalarca başka hiçbir ülkeye tehdit oluşturmadığını söyledi.  

Çeçen lidere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı ülkelerin Moskova'ya şartlarını dikte etmesini reddetmeli çünkü '' devletin ve halkın güvenliğinin daha önemli olduğunu'' ifade etti.  

Kaynak: Ajans Bizim