TARIM
Giriş Tarihi : 01-06-2021 17:01   Güncelleme : 01-06-2021 17:01

Barak Ovası’nın Suya Erişimi Kolaylaşacak

Gaziantep’in Nizip ilçesine kurulacak ve ihalesi bugün yapılacak 5 MW'lık GES ile üretilen elektrik, tarımsal sulamada kullanılacak.

Barak Ovası’nın Suya Erişimi Kolaylaşacak

Gaziantep’in Nizip ilçesine kurulacak ve ihalesi bugün yapılacak 5 MW'lık GES ile üretilen elektrik, tarımsal sulamada kullanılacak. Bölgeye kurulacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile ovanın ihtiyaç duyduğu suya erişim kolaylaşacak. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İpekyolu Kalkınma Ajansı, kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla harekete geçiyor. Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının projesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansının desteği ile Gaziantep’in önemli tarımsal alanlarından biri olan Barak Ovası’na Fırat Nehri’nden su taşımak artık daha kolay olacak. 

Gaziantep’in Nizip ilçesine kurulacak 5 MW'lık GES ile üretilen elektrik, tarımsal sulamada kullanılacak. Bölgeye kurulacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile ovanın ihtiyaç duyduğu suya erişim kolaylaşacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın projesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından yüzde 100 oranında destekleniyor. 20,5 milyon lira  bütçeli projenin tamamı Ajans tarafından karşılanıyor. 5 MW’lık GES’e ilişkin ihale ise bugün gerçekleştirilecek. Güdümlü Proje Desteği Programı kapsamında yürütülen ve kırsal kalkınma için örnek bir model olan çevreci proje, 18 ayda tamamlanacak.

Barak Ovası, Fırat Nehri’nin kıyısında olmasına karşın yükseltisi nedeniyle sulama sorunu yaşıyor. Ovaya sular, terfi pompalar aracılığıyla taşınıyor. Bu da enerji maliyetlerini ciddi oranda yükseltiyor. Bu nedenle bölgedeki tarım arazilerinin ancak yüzde 25’i sulanabiliyor. Bu amaçla hayata geçirilen 5 MW’lık GES projesi, Nizip İlçesinde toplam 35 bin 300 dekar tarım alanının sulanması için gerekli olan elektrik enerjisi ihtiyacı karşılayacak. Çevre dostu alternatif bir enerji kaynağı kullanarak enerji maliyetleri düşecek.

Projeden Barak Ovası’nda arazisi bulunan yaklaşık 1.000 çiftçi yararlanacak. Fıstık, zeytin, arpa, buğday, pamuk, nane, mısır, nohut, nar, sarımsak ve üzüm yetiştiriciliği yapan çiftçiler, ucuz elektrikle arazilerini sulayacak. Aynı zamanda tarımsal üretimde istihdamın artırılmasına ve kırsal kalkınma modelinin hayata geçirilmesine de katkı sağlayacak. 

Kaynak: Ajans Bizim