ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 06-05-2022 17:20

Başkan Deniz: Eşel-Mobil Sistemi Şart

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz: “Enflasyonun alım gücümüzü düşürmemesi için eşel-mobil şart.”

Başkan Deniz: Eşel-Mobil Sistemi Şart

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, memurun alım gücünün düştüğünü belirterek “kamu çalışanının alım gücünün enflasyon karşısında dirençli olması için eşel-mobil sisteminin şart olduğunu söyledi.

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi İşyeri Temsilcileri toplantısında konuşan Ali Deniz, “TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon verilerine göre; Nisan enflasyonu %7,25, Ocak-Nisan enflasyonu %31,70, yıllık enflasyon %69,97 oldu. Nisan ayı itibariyle ise enflasyon farkı %22,51 olarak gerçekleşti. Pandemiye bağlı olarak gelişen ve devamında bölgesel ve küresel düzlemde oluşan siyasi krizlerin yansımasıyla enflasyon oranları; gerek aylık gerekse yıllık olarak son yıllarda görülmeyen düzeyde artış göstermiş ve yüksek enflasyon rakamlarına maruz kalmamıza neden olmuştur” ifadelerini kullandı.

“Özellikle enerji, yakıt, emtia ürünleri başta olmak üzere bütün tüketim ürünlerinde yaşanan fiyat artışları, başta kamu görevlilerimiz olmak üzere sabit gelirlilerin alım gücünü ciddi oranda düşürdü, gelir dağılımında adaletsizliği artırdı” şeklinde konuşan Deniz, “Eşel-mobil sistemi devreye girmelidir. Memur-Sen olarak; fiyat istikrarını gerçekleştiren devlet, devletini her koşulda destekleyen millet şeklinde enflasyonla topyekun mücadele olmalı diyor, bu mücadelede başta kamu görevlileri olmak üzere sabit gelirlilerin alım gücünün korunması gerektiğini bir kez daha yineliyoruz” dedi.

Bilal KaradağBilal Karadağ