SİYASET
Giriş Tarihi : 08-09-2020 17:14   Güncelleme : 11-09-2020 16:45

Başkan Doğan; “Elektrik Faturaları Çarpıyor"

İYİ Parti Adıyaman İl Başkanı Kenan Doğan, elektrik enerjisinin, vatandaşın kullanımına sunulana kadar en çok enerji dağıtım şirketlerinin kazandığını belirterek, “Vatandaşı elektrik değil, karartılan elektrik faturaları çarpıyor. Faturalar derhal şeffaflaştırılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Doğan; “Elektrik Faturaları Çarpıyor

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İYİ Parti İl Başkanı Doğan; “Bölgemizde yapılan tarım faaliyetlerinde sulama için kullanılan enerjideki büyük artış vatandaşın belini bükmüş, bu sebepledir ki sulu tarım faaliyeti gittikçe azalmıştır. Salgın döneminde fakirleşen, ticari faaliyet yapamayan vatandaşımız birde tarımsal faaliyetini azaltınca, ortaya üretemeyen sadece tüketen toplum çıktı. Bu durumda zaten geçinmekte zorluk çeken halkımızın hayatı çekilmez bir durum aldı” dedi.  

Dağıtım bedelini EPDK'nin belirlediğine işaret eden Doğan, şöyle devam etti:

"Elektrik faturalarında yer alan dağıtım bedeli yalnızca faturanın dağıtımı veya sayacın okunması bedeli değil, elektriğin üretiminden tüketicilere teslimatına kadar oluşan tüm maliyetler bu rakamı oluşturuyor. Dağıtım şirketi yaptığı yatırımın maliyetini de bu bedelin içine koyuyor. Yani elektriğin üretildiği santrallerden vatandaşın evine gelene kadar yapılan tüm yatırım için vatandaş para ödüyor. EPDK’nin bu yıl içinde yayınladığı 3 tarife dikkatle incelendiğinde dağıtım bedellerinin bir miktar düştüğü görülüyor. Ancak faturalarda bir indirim söz konusu değil. Çünkü EPDK dağıtım bedelini düşürürken bu kez enerji bedelini yükseltiyor. Böylelikle vatandaşın ödediği faturanın düşmesi mümkün olmuyor. Korunup kollanan vatandaş değil, enerji şirketleri oluyor. Bu durumu, ödediğiniz son 3-4 fatura incelendiğinde daha net görme imkânınız olacaktır. Önümüz kış, geçim şartlarındaki bu kadar olumsuzlukların üzerine okul masrafları, ısınma giderleri ve en önemlisi doğalgaz faturaları eklendiğinde daha da çekilmez bir hal alacaktır. Hayatımızın kolaylaştırılmasına yönelik olarak iktidarın mutlak süratte bir takım önlemler alması gerekmektedir.

Ayrıca tüm bunlar vatandaşı canından bezdirirken asıl göz ardı ettiğimiz kesimler emeği ile geçinen, günlük kazancı ile geçinme gayreti içerisinde olanlar, kahvehane, okulların servis ve kantin işletmelerini yapanlar mutlaka bir şekilde desteklenmelidir. Bu bağlamda hayatımız normale dönene kadar Bağ-Kur muafiyeti, vergi ve ödemelerden muaf tutularak gerekirse iş yeri dondurması yapılmalı, varsa aldıkları krediler faiz işletilmeden ertelenmeli, hatta faizsiz yeni kredilerle desteklenmelidir.”