YEREL
Giriş Tarihi : 29-04-2022 16:23

Batman Ovası Suya Doyacak

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Batman’da son 19 yılda 138 bin dekar tarım arazi sulamaya açıldı.

Batman Ovası Suya Doyacak

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından, inşa ettiği barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere, hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla hizmete sunmaya devam ediyor.

DSİ tarafından yürütülen modern sulama projelerinin ülke için son derece önem arz ettiği belirtilerek, son 19 yılda Batman’da inşa edilen 5 sulama tesisi ile 138 bin dekar tarım alanının sulamaya açıldığı belirtildi. Batman’da toprakların daha bereketli hale getirilerek, çiftçilere yıllık 207 milyon lira ilave zirai gelir artışı sağlandığı aktarıldı. 

Batman için sulamanın önemine dikkat çeken DSİ Genel Müdürlüğü, Garzan Projesi Sulamasının Batman Ünitesinin hazırlama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Tamamlandığında 154 bin 840 dekar arazinin sulanmasına fayda sağlayacak olan projenin ülke ekonomisine 2022 yıl fiyatlarıyla 232 Milyon lira ilave gelir sağlayacağı vurgulandı. 

Batman’a 33 adet yeni tesis

Güneydoğunun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Batman’da tarımın daha da gelişmesi için son 19 yılda 33 tesis ile 1 milyar 508 milyon lira yatırım yapıldığı hatırlatıldı. Batman’a son 19 yılda 1 milyar 250 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olan ve 336 bin 640 dekar arazinin sulanmasına hizmet eden Batman Barajının kazandırıldığına vurgu yapılarak, şu bilgiler verildi:

‘’Batmanlı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Batman’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa edeceğiz. Bu kapsamda 2 baraj ve 2 de göletin proje planlama safhası devam etmektedir. Batman’da taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 23 adet taşkın koruma tesisi ile 27 yerleşim yeri ve 615 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. 

Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Batman’da 1 adet iş tamamlanarak toplam 515 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Batman ilinde 35 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır. Batman’da son 19 yılda 2 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 702,58 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 250 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 664 Milyon lira katkı sunuyoruz.’’

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ