SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 13-09-2021 10:56   Güncelleme : 13-09-2021 10:56

Bayraktar'dan Arıcılara Acil Destek Çağrısı

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Bu yıl yaşanan kuraklık ve yangın gibi felaketlerin arıcılığa zarar verdiğini belirterek, arıcılara acil destek çağrısı yaptı.

Bayraktar'dan Arıcılara Acil Destek Çağrısı

Bu yıl yaşanan kuraklık ve yangın gibi felaketlerinin arıcılığa büyük zarar verdiğini, balda rekolte düşüşüne yol açtığını belirten TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Bal üretiminde yaşanacak azalma bal fiyatlarını artıracak, sahte bal satıcılarına fırsat verecektir. Arı yetiştiricilerimizin taleplerinin karşılanması gerekmektedir. Destekler ve kredi imkânları iyileştirilmelidir” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, arıcılık ve bal üretimi konusunda yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizde kırsal geliri destekleyici bir faaliyet olarak yapılan arıcılığın aynı zamanda tarım ve ormancılıkla ilgili faaliyetleri tamamlayıcı bir etkiye de sahip olduğunu söyledi.

Türkiye Bal Üretiminde 2’inci, İhracatta 19’uncu SSırada

Türkiye’nin 9 ay arıcılık üretim faaliyetlerinin yapılabildiği bir ülke olduğunun altını çizen Bayraktar, “FAO verilerine göre dünyada 1 milyon 721 bin 288 ton bal üretilmekte, üretimde ilk sırayı alan Çin dünya üretiminin yüzde 25’ini gerçekleştirmektedir. Bu ülkeyi yüzde 6,4’lük oranla ülkemiz izlemektedir” dedi.

Ülkemizin dünya bal üretiminde ikinci sırada olmasına rağmen ihracatta yüzde 1,2’lik oranla 19’uncu sırada olduğuna işaret eden Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de 2020 yılında 4,6 milyar lirası bal, 108 milyon lirası ise balmumu olmak üzere toplamda 4,7 milyar liralık üretim değeri oluşmuştur. Aynı yıl gerçekleşen 108,6 milyar liralık toplam tarımsal üretim içinde arı ürünleri yüzde 4,37 pay almıştır.

TÜİK verilerine göre 2020 yılında ülkemizde 81 ilde 82 bin 862 adet arıcılık işletmesi faaliyet göstermektedir. En fazla işletmeye sahip olan Muğla’yı, Sivas ve Ordu illeri takip etmektedir.”

“Kuraklık ve Yangın Gibi Felaketler Arıcılığa Büyük Zarar Vermiştir”

Türkiye’de 2020 yılında 105 bin ton bal üretildiğini belirten Bayraktar, en fazla bal üretiminin yapıldığı ilin 17 bin tonla Ordu olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye 2020 yılında 57 ülkeye 26 milyon dolar değerinde 6 bin ton bal ihraç etmiştir. En fazla ihracat yaptığımız ülkeler Almanya, ABD ve Suudi Arabistan’dır.

Dünya çam balı üretiminin yüzde 92’sini karşılayan ülkemizde, yıllık yaklaşık 30 bin ton olan üretim, 2020 yılında kuraklıktan dolayı ciddi zarar görmüştür.

2021 yılındaki üretim miktarıyla ilgili kaygılar devam ederken, kızılçam ormanlarında çıkan yangınlar ve basralı sahaların büyük çoğunluğunun yanması gerek bu yıl, gerekse gelecek yıllarda çam balı üretimini olumsuz etkileyecektir.

Neler Yapılmalı?

Yangından zarar gören alanlarda yapılacak yeni orman plantasyonunda arı varlığı gözetilerek planlama yapılmalı, belli aralıklarla bal ormanlarının dikilmesi ve çoğaltılması sağlanmalıdır. Yanan basralı sahaların yerine bu yıla özel olarak Millî Emlak arazileri bal üretimine açılmalı ve Kuşadası Millî Parkı çam balı üretimi için kullandırılmalıdır.

2021 yılında özellikle kuraklığın etkisinin hissedilir derecede olması, ülkemizde çayır-mera ve orman alanlarında yapılan üretimi olumsuz yönde etkilemiştir.

Ballı bitki florası arının bal veriminde artışa neden olmaktadır. Bu konuda çalışma başlatılmalı, bu bitkilerin ekimi teşvik edilmelidir.

Kestane kanserine maruz kalan ağaçlar rehabilite edilerek yeniden dikim sağlanmalı, gerekirse kestane ormanları kurulmalıdır.”

“Bal Üretiminde Azalma Fiyatları Artıracak, Sahte Bal Satıcılarına Fırsat Verecektir”

TZOB Başkanı Bayraktar, bu yıl art arda yaşanan felaketlerin balın ekonomiye katkısında azalmaya ve rekolte düşüşüne neden olduğunu belirterek, bu durumun bal fiyatlarındaki artışta önemli rol oynayacağına dikkati çekti. Bayraktar, sahte bal konusunda da tüketicilere uyarıda bulundu:

“Rekoltede ne kadar düşüş olacağı ve fiyatların hangi seviyelere çıkacağı bilinmemekle birlikte bu durum sahte bal satanlara fırsat verecektir. Sahte balla etkin mücadele edilmelidir. Tüketicilerimizin hem sağlığına hem de cebine göz diken bu fırsatçılara izin verilmemeli, kontroller sıklaştırılmalı, merdiven altı ve kaçak bal ile bal ürünleri satışları engellenmelidir.”

“Destekler ve Kredi İmkânları İyileştirilmeli”

Bu yıl doğal afet ve yangınlar nedeniyle çok kötü bir dönem geçiren üreticilerin taleplerinin karşılanması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, üreticilerin taleplerini şöyle aktardı:

“Doğal afete maruz kalan arıcılara şeker desteği verilmeli ve kovan başına verilen destek de yüzde 100 artırılmalıdır.

Yetiştiricilere arı otu tohumu, ilaç, arıcılık malzemesi, ekipman ve makine desteği verilmelidir.

Doğal afete maruz kalan arıcılara yem desteği sağlanmalıdır.

Bal üreticilerine nakliye için mazot desteği verilmelidir.

Doğal afetlerden etkilenen üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım ve Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizleri silinmeli, borçları uzun vadeli yapılandırılmalıdır.

Yeni kredi çekmek isteyen doğal afet ve yangından etkilenmiş üreticilerimize de düşük faizli kredi kullanımı sağlanmalıdır.”