YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 09:45

Bayram Tatili Evde Geçti!

Bayram tatilinde iç turizmi ekonomik kriz vururken vatandaşlar evlerinde kalmayı tercih etti ve oteller boş kaldı.

Bayram Tatili Evde Geçti!

Ramazan bayramında iç turizmi ekonomik kriz vururken vatandaşlar evlerinde kalmayı tercih etti ve oteller boş kaldı.

Yaşanan ekonomik krizle birlikte uçak, otobüs ve akaryakıt fiyatlarının yüksek olması ve bayram tatilinin uzatılmaması gibi nedenlerden dolayı vatandaşlar evlerinde kalmayı tercih ederken, iç turizmde bazı bölgelerde oteller boş kaldı.

Turizmciler bu nedenlerden dolayı iç pazarda bayramda bekledikleri talebi bulamadıklarını belirttiler.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle otellerin bir kısmının Mayıs ayı ortalarında bazılarının da Mayıs sonuna açılışlarını ötelediklerini anımsattı.

Bayramda açık olan otellerde bazılarında dolulukların yüzde 50, yüzde 70 ve yüzde 80 olduğunu belirten Kuk, konaklama tarafında beklenen taleplerin gerçekleşmediğini söyledi. Hamit Kuk şunları kaydetti.

‘’Belek ve Kundu bölgeleri dışında iç pazarda otellerde istenilen talep yaşanmadı. Ekonomik kriz çok etkiledi. Uçak ve otobüs fiyatları çok arttı. Akaryakıt fiyatları da bir hayli yüksek. Konaklamada uygun fiyat alınmış olsa da uçak ve otobüs bilet fiyatları ile özel otomobilini kullananlar için de akaryakıt fiyatlarının yüksek olması vatandaşlar evde kalmayı tercih etti. Tabi birde Şeker Bayramı tatilinin uzatılmaması de ev kalmayı etken oldu. Vatandaş, tatili değil bütçesini düşündü.’’

6 Mayıs bekleniyor

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca da Şeker Bayramının iç turizm açısından pek iç açıcı geçmediğini söyledi.

"Rus turist olmadan sezonun iyi geçme ihtimalinin zayıf olduğunu" ifade eden Atmaca, ‘’Antalya’da 1 milyon yatak kapasitesi var. Kemer bölgesinde otellerin bir kısmı Haziran ayına kadar kapalı. Rus turist olmadan turizm olmaz’’ dedi.

Rus bayraklı Türk sermayeli uçak firmaları Rusya’ya global yaptırımlar nedeniyle Antalya’da 3 yeni havayolu şirketi kurdu. Yeni havayolu şirketleri Türk lisansı ile 6 Mayıs’tan itibaren Rusya’dan başta Antalya olmak üzere Türkiye’ye uçuşları başlatacak. 

Ancak, turizmciler Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Türk havayolu şirketlerine ait uçakların uçup uçmayacağından dolayı da endişe içinde bulunuyor. 

Dört ayda 1 milyon turist

Akdeniz’in en önemli turizm merkezi Antalya’ya yılın dört aylık döneminde hava yoluyla 1 milyondan fazla turist geldi. Antalya Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, geçen yılın aynı döneminde Antalya’ya gelen turist sayısının yüzde 162 artarak 1 milyon 112 bin 383 olarak gerçekleşti.

Nisan ayında ise Antalya’ya gelen turist sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 286 artış ile 423 bin 773 oldu. Açıklamada, ‘’Denizi, kumu, güneşi kadar tarihi ve doğal güzellikleri, kültürel yapıları, antik kentleri ile turistlerin ilgi odağı Antalya’da 2022 yılı turizm verileri yüzleri güldürmeye devam ediyor. Akdeniz’in en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Antalya, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan olumsuzluklara rağmen turizm grafiğindeki yükseliş devam ediyor’’ denildi.

Antalya’ya 2020 yılı ilk 4 ayında 431 bin 769, 2021’de ise 423 bin 773 bin turist gelmişti. 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında Antalya’ya en çok turist 329 bin 096 ile Alman turistler ilk sırada yer aldı. Almanları 150 bin 944 turistle İngiltere, 143 bin 485 turistle Ruslar takip etti. Bu ülkeleri de sırasıyla Hollanda, Polonya, İran, İsrail, Litvanya, Kazakistan ve Belçikalı turistler izledi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ