SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 29-04-2022 16:36

Bayramda Açık Görüş Yapılabilecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ imzası ile yayınlanan genelge ile Ramazan Bayramında hükümlülerle açık görüş yapılabileceği belirtildi.

Bayramda Açık Görüş Yapılabilecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ imzası ile Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen genelgeyle hükümlü ve tutukluların, Ramazan Bayramında aileleri ile birinci derecedeki akrabalarıyla açık görüş yapabilmesine imkan sağlandı. 

Hükümlü ve tutuklu yakınlarının 3-8 Mayıs  arasında görüş yapılabilecekleri kaydedildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın imzasıyla gönderilen Ramazan Bayramı Açık Görüş Genelgesinde, Covid-19 salgını nedeniyle ceza ve infaz kurumlarında bir süre yapılamayan açık görüşlerin Ramazan Bayramı dolayısıyla 3-8 Mayıs tarihleri arasında yapılmasına imkan verilmesi istendi. 

Genelgeye göre Covid-19 pozitif ve temaslı olan hükümlü ve tutukluların açık görüş hakları saklı kalmak üzere ertelenecek. Her ziyaret sonrasında 15 dakika boyunca görüş alanı havalandırılacak, ziyaretçiler ile hükümlü ve tutukluların temas ettiği alanlar hijyen malzemeleri ile temizlenecek. Görüş mahalli ve ziyaretçilerin bulunduğu diğer alanlarda yeteri kadar el dezenfektanı bulundurulacak. Açık görüşler, yetişkin ve genç hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için görüş süresi yarım saatten az ve bir buçuk saatten fazla, çocuk hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için ise bir saatten az ve üç saatten fazla olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacak.

Genelgeye göre, ayrıca ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma ve hücreye koyma disiplin cezası kesinleşmiş olup da bu cezaları infaz edilmekte olan hükümlü ve tutuklular açık görüşten yararlanamayacak.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ