GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-04-2022 10:13

Belediye Başkanından ‘Bozuk Yol’ Tepkisi

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, karayollarına; "Bir kış sonrasında yol yeniden yapılıyor, işinizi düzgün yapın, bir defa yapın’’ diye tepki gösterdi.

Belediye Başkanından ‘Bozuk Yol’ Tepkisi

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Uluslararası E-88 Karayolunun şehir merkezinden geçen kesiminin her yıl yenilendiğini hatırlatarak, ‘’Bir kış sonrasında yol yeniden yapılıyor, işinizi düzgün yapın, bir defa yapın’’ diye tepkisini dile getirdi.

Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında gerçekleştirilen, yatırımcı kurum ve kuruluşlarının Bölge Müdürlerinin katıldığı İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’nin Karayolları çalışmalarına yönelik yaptığı eleştiri ve tepkisi damga vurdu. 

Başkan Köse, Uluslararası E-88 Karayolu’nun Yozgat İl Merkezinden geçen kesiminde karayollarının her yıl çalışma yaptığını hatırlatıp, yapılan işlerin düzgün yapılmasını istedi.

Yozgat Valisi Ziya Polat’ın başkanlık ettiği toplantıda, yatırımcı kurum ve kuruluşlar il düzeyinde yapılan yatırımların son durumları hakkında bilgilendirmede bulundu. 

Vali Polat, İl Koordinasyon Kurulu birinci dönem toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, yatırımların ve sosyo-ekonomik gelişmelerin izlenmesi, koordinasyonu ve yerel, bölgesel kalkınma bakımından değerlendirilmesine yönelik gerçekleştirilen toplantıda, kurumların yürüttükleri çalışmalarda koordinasyonun da önemli olduğuna vurgu yaptı. 

Vali Polat, 2022 yılı birinci dönem sonu itibariyle Yozgat’ta Genel Bütçe ve Mahalli İdare Yatırımları olarak, Ulaştırma – Haberleşme Sektöründe 10,2 Milyar lira proje bedelli 40 projenin bulunduğunu söyledi. 

Tarım Sektöründe, 7,1 Milyar lira proje bedelli 95 projenin bulunduğuhu kaydeden Vali Polat, şöyle devam etti:

‘’Enerji Sektöründe 321 Milyon bedelli 5, Eğitim Sektöründe 279 Milyon bedelli 31, Sağlık Sektöründe 140 Milyon bedelli 8, Turizm Sektöründe 3 Milyon bedelli 4, İmalat Sektöründe 25 Milyon lira proje bedelli bir proje bulunmaktadır. Diğer Kamu Hizmetleri-Sosyal Sektöründe ise, 799 Milyon lira proje bedelli  73, diğer Kamu Hizmetleri-İktisadi Sektöründe 141 Milyon lira proje bedelli 8 A proje olmak üzere, 19 Milyar lira proje bedelli, toplam 264 proje uygulanmaktadır. Projelerin 2022 Yılı Ödeneği 2,3 Milyar liradır. 2022 Yılı I. Dönem sonu itibariyle, Ulaştırma-Haberleşme sektöründe 80,5 Milyon, Tarımda 23,6 Milyon, Eğitimde 7 Milyon, Sağlıkta 183 Bin, İmalatta 10,4 Milyon lira olmak üzere, diğer Kamu Hizmeti-Sosyal sektöründe 20 Milyon, diğer Kamu Hizmetleri – İktisadi sektöründe 6 Milyon lira olmak üzere, 137,5 Milyon lira harcama yapılmıştır. Nakdi gerçekleşme yüzde 5,97’dir. 264 projeden, 12’si tamamlanmış, 137 projede çalışmalar devam etmektedir. 63 proje ihale aşamasında olup, 51 projeye ise başlanılamamıştır’’.

Karayolları Tartışması

Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü adına söz alan Bölge Müdür Yardımcısı Demirhan Erol, il genelinde yürütülen çalışmalar hakkında kısa bilgiler aktardı. 

Konuşmanın sonunda ise Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse söz alarak, Doğu Anadolu bölgesindeki illeri Batı Bölgesi’ndeki illere bağlayan Uluslararası E-88 Karayolunun Yozgat şehir merkezinden geçen kesiminde her yıl çalışma yapılmasını eleştirdi. ‘’Şehir merkezinden geçen bu yolda bir kış sonrasında yeniden yol çalışması yapılıyor, işinizi düzgün yapın, bir defa yapın’’ diye tepkisini dile getiren Köse, kullanılan malzemelerin şartnamede belirtilen malzemelerle aynı olmadığını düşündüğünü, yolların, orta refüjün, alt geçit kesimindeki parkelerin kış sonrasında dökülüp, tahrip olduğunu vurguladı. 

Bölge Müdür Yardımcısı Erol ise, kendilerine bu yönde bugüne kadar bir şikayetin ulaşmadığını belirtince, Başkan Köse, ‘’Her şey ortada, toplantı sonrasında birlikte gidip, gezelim, bakalım, yerinde görelim. Burası Doğu-Batı bağlantılı bir yol. Burası bizim aynamız, vitrinimiz, burada işlerin düzgün yapılması gerekir. Zaten yapılan çalışmalara belediye olarak biz her türlü desteği veriyoruz, sizler de işinizi takip edeceksiniz, düzgün yapılmasını sağlayacaksınız’’ diye konuştu.

Tartışmanın uzaması üzerine araya Vali Polat girdi ve Karayolları tarafından bir teknik ekibin gönderilerek, yerinde tespitlerin yapılıp, daha sonra da gerekli yaptırımların yapılmasını söyledi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ