YEREL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 10:38   Güncelleme : 09-04-2021 10:38

Belediyeden Çağrı: Anlaşmaya Bekliyoruz

Adıyaman Belediyesi hak sahiplerine çağrıda bulundu: “Kentsel dönüşümün bir an önce başlaması için anlaşmaya bekliyoruz.”

Belediyeden Çağrı: Anlaşmaya Bekliyoruz

Adıyaman için tarihi bir öneme sahip olan kentsel dönüşüm çalışmalarına hızlı başlayan ve çok kısa sürede toplam mülk sahiplerinin yüzde 70’inden fazlası ile anlaşarak yıkımları gerçekleştiren Adıyaman Belediyesi, hala görüşmeye gelmeyen hak sahiplerine hak kaybına uğramamaları için çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle ‘acele kamulaştırma kararı’ alınan Mara ve Musalla mahallelerindeki 8.5 hektarlık alanda sürdürülen 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde hak sahipleriyle görüşmelere devam eden Adıyaman Belediyesi, hala görüşmeye gelmeyen hak sahiplerine, hak kaybına uğramamaları için çağrıda bulundu.

147 hak sahibinin büyük çoğunluğuyla oturup, anlaşma sağlandığını belirten belediye yetkilileri, postadan kaynaklı ve nüfus dairesindeki kayıtlı adresinden farklı bir adreste oturduğu için kendisine tebligat ulaşmamış mülkiyet sahiplerinin hak kaybına uğramaması için uzlaşma görüşmesi yapmak üzere en geç 15 gün içerisinde Kentsel Dönüşüm Bürosuna başvurmalarını istedi.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Adıyaman ili merkez ilçesi Mara ve Musalla Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 20.05.2015 tarihli ve 4216 sayılı yazısı ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunu’nun 2’nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22.07.2015 tarihinde riskli alan ilan edilmiştir.

Şehrimizin yapısal dokusunu değiştirmek, fen ve sağlık şartları açısından daha yaşanabilir mekânlar inşa etmek amacıyla Adıyaman ili merkez ilçesi Mara Mahallesi sınırları içerisinde 1. Etap olarak belirlenen alanda bulunan parseller için; 03.03.2020 tarihli ve 2212 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2942 sayılı Kanunun 27’nci maddesi uyarınca acele kamulaştırma kararı alınmış ve söz konusu karar, 04.03.2020 tarihli ve 31058 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Riskli alan sınırları içerisinde yer alan 1. Etap olarak belirlenen alanda bulunan aşağıda mahalle, ada ve parsel numaraları yazılı taşınmazlarda hak sahibi olan vatandaşlardan; postadan kaynaklı ve Nüfus dairesindeki kayıtlı adresinden farklı bir adreste oturduğu için kendisine tebligat ulaşmamış mülkiyet sahiplerinin hak kaybına uğramaması için uzlaşma görüşmesi yapmak üzere en geç 15 gün içerisinde bizzat yada noter onaylı vekaletname ile yetkili temsilcileri tarafından, Musalla Mahallesi Atatürk Caddesi no: 73 Merkez/Adıyaman adresinde bulunan Adıyaman Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Kentsel Dönüşüm Bürosuna başvurmaları gerekmektedir.”