SİYASET
Giriş Tarihi : 08-09-2020 17:10   Güncelleme : 11-09-2020 08:21

Binzet: İşletmeler İcralık Durumda

COVİD-19 nedeniyle geçim sıkıntısı çeken kantin işletmecileri ve oyun salonu işletmecileri hakkında açıklama yapan CHP Adıyaman İl Başkanı Binzet, işletmelerin vergiler yüzünden icralık duruma geldiğini ifade etti.

Binzet: İşletmeler İcralık Durumda

Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, Korona virüs (Covid-19) nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan kantin, oyun salonu ve kahvehane işletmecilerinin sıkıntılarıyla ilgili açıklama yaptı. Binzet açıklamasında işletmecilerin çalışmadıkları ve çalıştıramadıkları halde hala vergi ödediklerine ve icralık duruma düştüklerine değindi. Öte yandan binlerce kişinin katıldığı etkinliklere de sitem etti.

“Adıyaman’da 600 Aile Kantin İşletmeciliğiyle Geçiniyor”

Kantin işletmecilerinin vergi yükleri nedeniyle haciz sorunu yaşadığına değinen Başkan Binzet, “Adıyaman’da 156 katin işletmecisi Millî Eğitim Bakanlığı’na ait kurumlarda kantin hizmeti vererek geçimini sağlamakta. İşletmecilerin yanında çalışan personelle birlikte bu sayı 600 aileyi kapsıyor. Kısacası Adıyaman’da 600 aile kantin işletmeciliğiyle geçiniyor. 13 Mart 2020 tarihinde okulların kapatılmasından bu yana, altı aydan fazla süredir, kantin işletmecileri işsiz. Bu süreç içerisinde yardım almadılar ve bu şekilde hayatlarına devam ettiler. Fakat güçleri kalmadı. Hatta birçoğu yardım alamamalarının yanında ödemek zorunda kaldıkları BAĞ-KUR primler, geçici vergiler, damga vergileri, belediyenin aldığı ücretler gibi harcamalar yüzünden icralık duruma düştü. Eğer ki okullar 21 Eylül 2020 tarihinde açılmazsa bu insanlar dönüşü olmaz bir batağın içine düşecekler. Tamam, süreç kötüleşerek devam ediyor. Okullar kesinlikle açılmalı diyemiyorum ama bu insanlara yardım kesinlikle götürülmeli. Üzerlerindeki vergi yükü kaldırılmalı. Maddi yardım gerekirse erzak yardımı düzenli olarak yapılmalı. Bu insanlar senelerdir çocuklarımız için hizmet veriyor” dedi.

“Kahvehaneler, Masa Oyunlarının Oynandığı Alanlar ve Niceleri Kan Ağlıyor”

Binlerce kişinin katıldığı organizasyonlarda virüs sorunu yokken, kahvelerde sorun çıkmayacağını vurgulayan Binzet, “Ama mağduriyet sadece kantin işletmecileriyle son bulmuyor. Kahvehaneler, masa oyunlarının oynandığı alanlar ve niceleri kan ağlıyor. Ülkenin çöken eğlence ve hizmet sektörü için girişim de bulunulmuyor. Tatil yapmak, bin 500 kişilik düğün organize etmek, miting yapmak, insanları etkinlikler kapsamında bir araya toplamak sorun değil ama okey taşı virüsün bulaşmasında etkili. Ülke yöneticilerine, yerel yöneticilere, herkese sesleniyorum. Ya bu işi yoluna koyun, herkese yasak uygulayın ve vergileri kısın ya da bırakın bu insanlar artık ekmeklerini kazansınlar. Gerekli önlemler alındığı zaman kesinlikle sorunsuz bir işleyiş yakalanacaktır” ifadelerini kullandı.