SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 15-12-2021 22:44   Güncelleme : 15-12-2021 22:46

Bir Gazeteci Gözaltındayken Öldü

Myanmar’da serbest çalışan bir yerel gazeteci ordu tarafından gözaltına alındıktan sonra öldü.

Bir Gazeteci Gözaltındayken Öldü

Amerika'nın Sesi’nin haberine göre, meslektaşları ve aile bireyleri foto muhabiri Soe Naing’in geçen Cuma günü protesto gösterilerini izlerken gözaltına alındığı ve gözaltında öldüğünü söyledi.

Soe Naing bir meslektaşı ile birlikte ülkenin en büyük kenti Yangon’un merkezindeki gösteriler sırasında fotoğraf çekerken gözaltına alındı.  Soe Naing, ordunun bu yılın şubat ayında iktidara el koymasından sonra gözaltına ölen ilk gazeteci, ama cunta yönetimi sırasında çok sayıda kişi gözaltında öldü. Gözaltında ölenlerin sayısı hakkında kesin bir rakam bulunmuyor.

Gözaltına alındıktan sonra Yangon’un doğu kesimindeki Botahtaung kasabasında askeri soruşturma merkezine götürülen Soe Naing’in ailesine gazetecinin hastanede öldüğü bildirildi.

 Gazetecileri Koruma Komitesi ise, 11 Aralık’ta gözaltına alınan Burma’nın Demokratik Sesi muhabiri Aung San Lin’in serbest bırakılmasını istedi. Komite geçen hafta ve geçen Pazartesi yaptığı açıklamalarda da hapis cezasına çarptırılan başka 5 gazetesinin serbest bırakılmasını istemişti.

Kaynak: Ajans Bizim