YEREL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 17:27   Güncelleme : 28-02-2021 17:54

Bir Hayal Daha Gerçekleşiyor

Adıyaman Belediyesi, "Kentsel Dönüşüm" için "Bismillah" dedi

Bir Hayal Daha Gerçekleşiyor

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Mara ve Musalla mahallelerinde başlatılan 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde hak sahipleriyle görüşerek anlaşma sağlamaya devam eden Adıyaman Belediyesi, ilk yapının yıkımını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle ‘acele kamulaştırma kararı’ alınan Mara ve Musalla mahallelerindeki 8.5 hektarlık alanda sürdürülen 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde hak sahipleriyle yapılan görüşmeler devam ediyor. 147 hak sahibinin 66’sı ile sözleşme imzalayan yetkililer, ilk yıkımı da gerçekleştirdi.

Adıyaman Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte sürdürdüğü projenin ilk etabı için anlaşma sağlanan yapılardan ilkinin yıkımına katılan Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, çalışmaların Adıyaman’a hayırlı olmasını diledi. Burada yaptığı konuşmada, Adıyaman’ın deprem bölgesinde yer aldığını ve bunun için bu projenin oldukça önemli olduğuna da dikkat çeken Başkan Kılınç şunları dile getirdi: “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle ‘acele kamulaştırma kararı’ alınan Mara ve Musalla mahallelerini kapsayan 8.5 hektarlık 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları Belediyemiz öncülüğünde devam ediyor. 12 Ekim 2020 itibariyle Musalla Mahallesi Atatürk Caddesi üzerindeki Kentsel Dönüşüm Uzlaşma Ofisi’nde hak sahipleriyle görüşmelere başlanan 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında şu ana kadar 147 hak sahibi ile yapılan görüşmeler neticesinde 66’sı ile sözleşme imzalandı ve uzlaşma için görüşmeler devam ediyor. Bu konuda bize destek olan muhtarlarımıza ve hak sahiplerine çok teşekkür ediyoruz. 1. etap proje alanında bulunan 21 blokta 158 adet 2+1, 326 adet te 3+1 konut planlanmaktadır. Şu ana kadar 37 adet 2+1, 49 adette 3+1 konutlar için anlaşma sağlanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yıkımı gerçekleştirilecek olan her yapı için de hak sahiplerine konutların anahtar teslimine kadar kira yardımı yapılacaktır. Uzlaşma Ofisine gelmeyen hak sahiplerinin de bir an önce Uzlaşma Ofisine gelerek anlaşma sağlaması halinde alan kısa süre içerisinde tamamen boşaltılıp, ilgili firma tarafından yeni yapılacak olan konutların kazısına başlanacaktır. Sağlıklı yapılaşmanın çözümüne yönelik yürütülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları kapsamında uzlaşma sağlanan ilk yapının yıkım işlemini bugün gerçekleştiriyoruz. Halkımıza hayırlı olsun.”

“EN İYİ FİYAT ADIYAMAN’DA UYGULANIYOR”

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan görüşmeler neticesinde hak sahiplerinin mağdur olmaması için de ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Başkan Kılınç, “Hak sahiplerinin mağdur olmaması için milletvekillerimizle birlikte elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Vatandaşlarımızın da rıza gösterebileceği bir fiyatla yapılarını alabilmek için Bakanlık düzeyinde ciddi görüşmeler sağladık. Şunu söyleyebilirim ki, Türkiye’de en uygun fiyat Adıyaman’da uygulanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri de bize diğer tüm illerin Adıyaman’da uygulanan fiyatın uygulanmasını talebinde bulunduklarını söylediler. Buna rağmen mağduriyetlerin oluşmaması için bundan sonra da elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yıkımı yapılan yapının sahibi Osman Aslan ise yaptığı açıklamada, “İlimizin deprem bölgesinde yer almasından dolayı başlatılan bu projeye sonuna kadar destek veriyoruz. İnşallah proje tamamlandığında daha sağlam ve güzel evlerimiz olacak. Kötü görüntü ortadan kalkacak. Bundan dolayı başta belediye başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Adıyaman Belediyesi’ne ait iş makineleriyle ev yıkıldı.